Nowa linia kredytowa z dopłatami

Nie tylko odsetki, ale także częściowa spłata kapitału. Za kilka dni rusza zupełnie nowa linia kredytowa z dopłatami Agencji Restrukturyzacji.

Żadna z 13 linii kredytowych nie ma tak korzystnych warunków, jak ta nowa. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji dopłacała do części oprocentowania. Teraz dzięki częściowej spłacie kapitału zmniejszą się poszczególne raty kredytu i zadłużenie.

Małgorzata Bartosiak, ARiMR: wysokość pomocy o jaką będzie można się ubiegać maksymalnie wynosi 33 tysiące złotych. Co istotne pomoc ta będzie wypłacana w dwóch ratach.

Pierwsza rata będzie przekazana na początku okresu kredytowania, a druga na końcu.

Pieniądze można przeznaczyć na zakup użytków rolnych, nowych maszyn i urządzeń rolniczych, budowę lub modernizację budynków służących do produkcji rolnej, ujęcia wody czy zakładanie sadów lub plantacji wieloletnich. Po pożyczki z nowej linii kredytowej będzie można zgłaszać się do banków od 1- go października.

Małgorzata Bartosiak, ARiMR: na dzień dzisiejszy takich banków jest 3 to jest Bank Gospodarki Żywnościowej, Mazowiecki Bank Regionalny i Gospodarczy Bank Wielkopolski. W niedługim czasie ta lista ulegnie rozszerzeniu, ponieważ finalizowane są prace podpisania umów z innymi bankami.

O pożyczkę z częściową spłatą kapitału mogą ubiegać się osoby, które prowadzą gospodarstwa rolne lub dopiero zamierzają rozpocząć działalność rolniczą. Kredyt może zostać udzielony na 5 do 10 lat. Maksymalnie mogą to być 4 miliony złotych.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP