(Nie)pospolite ruszenie

Ruszył interwencyjny skup zbóż. Szacuje się, że z rynku zostanie zdjętych nawet kilka milionów ton ziarna – głównie jęczmienia. To ostatni sezon kiedy Unia Europejska będzie skupować ten gatunek zboża. Również w Polska skorzysta z tej formy sprzedaży.

Zgodnie z unijnymi przepisami interwencyjny skup zbóż trwa od pierwszego listopada do końca maja przyszłego roku. Odstawienie do elewatorów dobrej jakościowo pszenicy, jęczmienia i kukurydzy będzie się opłacało jeżeli ich ceny rynkowe spadną poniżej 101 euro za tonę.

W tym sezonie dotyczy to tylko jęczmienia. Obfitość zbóż oraz silne euro, utrudniające sprzedaż za granicę wpływają na niskie ceny tego ziarna.

Władysław Łukasik, prezes Agencji Rynku Rolnego: w tym roku szacujemy, że interwencja może objąć 300 tysięcy ton zbóż, głównie jęczmienia.

Kilkaset tysięcy ton jęczmienia oddadzą do unijnych elewatorów także niemieccy farmerzy. Podobnie wysoki skup spodziewany jest we Francji. Tamtejsi rolnicy rzadko oferują ziarno zbóż w skupie interwencyjnym, ale w tym sezonie oferty mogą sięgnąć nawet 1 miliona ton.

Unijny skup jęczmienia spodziewany jest także w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z postanowieniami tzw. Przeglądu Zdrowotnego Wspólnej Polityki Rolnej od sezonu 2010/11 jęczmień „wypada” ze skupu interwencyjnego.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP