Niepokój hodowców trzody chlewnej

Niepokój hodowców trzody chlewnej

Hodowcy trzody chlewnej z niepokojem patrzą na to co dzieje się na rynku zbóż. Wysokie ceny ziarna nieuchronnie pogarszają opłacalność produkcji oraz wyhamują odbudowę stada. Ale na prawdziwe efekty tej sytuacji przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

O tym, ze ceny pasz poszły znacząco w górę najlepiej widać na targowiskach. W tym samym czasie ceny prosiąt spadły nawet o 1/3.

Tadeusz Blicharski – Polsus – „Drastyczny wzrost cen zbóż w przypadku pszenicy paszowej z 400 na 700 złotych spowodował spadek zainteresowania tuczem – staje się to mniej opłacalne.”

Niestety na tym rynku nie ma zależności między cenami pasz, a cenami tuczników. Drożejące zboże w żaden sposób nie podniosą stawek za wieprzowinę. Jedyny efekt tej sytuacji to spadek opłacalności produkcji. Rolnicy z jednej strony mogą teraz zarobić na wysokich cenach ziarna, ale z drugiej produkcja mięsa będzie mniej atrakcyjna. Ale tak naprawdę skutki obecnej sytuacji mogą się ujawnić na rynku dopiero za wiele miesięcy.

prof. Stanisław Stańko – SGGW – „Na podstawie cen zbóż producenci podejmują decyzję czy zwiększyć produkcję czy ją ograniczyć. Wobec tego, jeżeli by się utrzymywały wysokie ceny zbóż, to dopiero skutki dziś podjętych decyzji, ujawnią się za 8 do 12 miesięcy.”

A to może zahamować oczekiwany wzrost pogłowia trzody chlewnej, które powoli zaczynało się odbudowywać.

Tadeusz Blicharski – Polsus – „Nie jest to dobry prognostyk do dalszego wzrostu pogłowia, pamiętajmy, że wzrosło ono w stosunku do roku ubiegłego zaledwie o 5%, przy czym pogłowie loch zwiększyło się tylko o około 2% w stosunku do zeszłego roku, jest to o wiele za mało, żeby odbudować stado w przewidywalnym okresie.”

Wszystko więc zależy od tego jak dalej ukształtują się ceny zbóż paszowych. Zdaniem producentów obecnych poziomów w dłuższej perspektywie nie uda się utrzymać.

Rafał Mładanowicz – Krajowa Federacja Producentów Zbóż – „Zboża paszowe od ubiegłego tygodnia zaczynają tanieć, dlatego, że ogólnie zbóż paszowych na pewno nie będzie mało.”

Obecny kryzys na rynku dotyczy zbóż konsumpcyjnych, których w wyniku złej pogody brakuje. Ziarna paszowego powinno być pod dostatkiem.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP