Nie będzie dodatkowych pieniędzy na paliwo rolnicze oraz na meliorację

Senat uchwalił nowelizację budżetu na 2009 rok odrzucając wszystkie poprawki zwiększając wydatki na rolnictwo.

Senatorowie podczas obrad nad nowelizacją budżetu państwa na 2009 rok zgłosili poprawki zwieszające wydatki na rolnictwo i obszary wiejskie o 257 milionów złotych. Najważniejsza z nich zakładała wzrost dotacji na zwrot części akcyzy zawartej w paliwie używanym do celów rolniczych o 200 milionów złotych.

Jerzy Chróścikowski – senator PiS: środków, które są na dopłaty do paliwa rolniczego zabraknie i nie szukamy z nikąd tych pieniędzy, tylko wskazujemy źródło którym jest rezerwa celowa na współfinansowanie WPR, która i tak nie zostanie wydana.

Ostatecznie żadna z poprawek nie otrzymała poparcia, a prace nad nowelizacją tegorocznego budżetu zostały zakończone. Oznacza to, że wydatki na rolnictwo zostaną zmniejszone o 231 milionów złotych. Rolnicy mają jednak tego nie odczuć. Tak przynajmniej obiecuje rząd.

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa: bo to są oszczędności wynikające z ograniczenia wydatków na funkcjonowanie instytucji a także szukaliśmy oszczędności w kwestiach zatrudnienia, wynagrodzeń.

Zmniejszone zostały nie tylko wydatki resortu rolnictwa, ale także budżety wojewodów. O ¼ zredukowano m.in. fundusze na zwalczanie chorób zakaźnych.

Witold Katner rolna.tvp.pl