Na terenie Polski nie występuje susza rolnicza

W okresie od 21 kwietnia do 20 czerwca 2009 roku, nie stwierdzono wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski – podał w komunikacie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

„Największe zagrożenie suszą (wartości KBW poniżej -100 mm) występuje na obszarze między Wisłą a Odrą, ale w znacznie mniejszym stopniu niż na początku tegorocznego okresu monitorowania suszy rolniczej – nie dając podstaw do stwierdzenia jej wystąpienia” – napisano w komunikacie.

„Nadal występuje korzystna tendencja poprawy warunków pogodowych na terenie Polski południowej, północnej, zachodniej i wschodniej, w tych obszarach kraju wartości KBW były znacznie wyższe od wartości krytycznych. Dobre warunki wilgotnościowe, poprawiające bilans wodny roślin wynikają przede wszystkim z wystąpienia wysokich opadów atmosferycznych, znacznie przekraczających średnie wartości wieloletnie. Dobre warunki pogodowe w dalszym ciągu łagodzą skutki niesprzyjających warunków meteorologicznych występujących w kwietniu i na początku maja” – napisano.

PAP