Na pierwszy ogień

Posłowie wrócili z wakacji i ostro wzięli się do pracy. Na pierwszy ogień poszła sprawa żniw. Opozycja zarzuca rządowi nieskuteczne i opóźnione działania. Z kolei ministerstwo rolnictwa po raz kolejny apeluje do rolników o cierpliwość i nie sprzedawanie ziarna.

Aby poprawić fatalną sytuację cenową na rynku zbóż rząd podjął dwie inicjatywy. Po pierwsze chce, aby Komisja Europejska przyśpieszyła unijny skup interwencyjny z 1 listopada na 1 września. Po drugie chcemy, aby Bruksela pomogła w wyeksportowaniu części zbożowej nadwyżki poza granicę Wspólnoty.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: zwróciliśmy się w trybie pilnym, aby Komisja ogłosiła przetarg na pół miliona ton na eksport poza granice UE.

Opozycja krytykuje jednak te pomysły, które jej zdaniem są mocno spóźnione.

Romuald Ajchler – poseł SLD: w naszym przekonaniu jest to zbyt późno. Świadczy o tym, że minister rolnictwa nie ma rozeznania co na rynku polskim jeśli chodzi o produkcję zbóż się dzieje.

Kwestionowana jest także zasadność polskiego wniosku w sprawie wcześniejszej interwencji. Posłowie opozycji przypominają, że to niczego nie zmieni dopóki nie podwyższy się ceny interwencyjnej np. do 130 euro za tonę.

Wojciech Mojzesowicz – poseł PiS: chcę przypomnieć, że kupuje się dzisiaj na interwencję pszenicę chlebową, a to jest 101 euro. A euro około 4 złotych, to byłoby 410 złotych, w związku z tym gratuluję takiego pomysłu.

Rząd apeluje do rolników o cierpliwość i zachowanie zimnej krwi. Gdyby Komisja Europejska przystała na nasze wnioski sytuacja może się diametralnie zmienić

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: gdyby to zostało wprowadzone jest duża szansa, że te ceny pójdą w górę. I ci rolnicy, którzy mogą wstrzymać się, nie mają przymusu sprzedaży to prośba aby wyczekali jeszcze kilka tygodni. Ta cena powinna drgnąć.

Tegoroczne zbiory zbóż wyniosą zdaniem rządu około 27 milionów ton.

Witold Katner rolna.tvp.pl