MSP rozpoczyna prywatyzację rynku hurtowego Bronisze

Resort skarbu rozpoczyna proces prywatyzacji rynku hurtowego Bronisze, największej giełdy rolno-spożywczej w Polsce – powiedziała we wtorek PAP wiceminister skarbu Joanna Schmid. Skarb Państwa posiada prawie 60 proc. akcji rynku hurtowego Bronisze.

„Proces prywatyzacji rynku hurtowego Bronisze będzie odbywał się w ramach koncepcji prywatyzacji spółek sektora rolno-spożywczego i jest skierowany do producentów rolnych” – podkreśliła wiceszefowa resortu skarbu.

We wtorek odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki. Zostały wprowadzone zmiany w statucie umożliwiające wypłatę dywidendy zaliczkowej oraz regulujące kwestie w sprawie obrotu akcjami spółki.

Resort skarbu chce sprzedać swoje udziały także w 10 pozostałych rynkach hurtowych. Największy ponad 50-proc. udział akcji ma Skarb Państwa w Beskidzkim Hurcie Towarowym w Bielsku-Białej (ok. 63 proc. akcji) oraz w Rolno-Przemysłowym Rynku Hurtowym „giełda hurtowa” w Legnicy (ponad 53 proc.).

Schmid poinformowała również, że resort skarbu uruchamia procesy prywatyzacyjne czterech spółek inseminacyjnych, czyli stacji hodowli i unasieniania zwierząt.

Chodzi o Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem, Stację Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu oraz Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach.

PAP