Możliwe niemożliwe

Utrzymamy zakaz importu transgenicznych pasz po 2013 roku deklaruje ministerstwo rolnictwa. To niemożliwe, rząd blefuje – odpowiadają rolnicy i przemysł paszowy bo bez możliwości importu soi GMO produkcja drobiu, a także trzody chlewnej i krów zostanie stanie się nieopłacalna.

Piotr Kaplyta ze wsi Rzymkowice jest hodowcą trzody chlewnej. Od lat stosuje w żywieniu zwierząt pasze oparte na soi. Soi genetycznie zmodyfikowanej.

Piotr Kaplyta – rolnik ze wsi Rzymkowice: kupuję koncentraty paszowe i z tych koncentratów robię sam pasze. Jest to koncentrat na soi modyfikowanej genetycznie.

Polska co roku sprowadza 2 miliony ton tego surowca wykorzystywanego do produkcji mieszanek paszowych. To podstawa w żywieniu drobiu, ale stosowana także w hodowli świń czy krów. Kupno soi innej niż genetycznie zmodyfikowana jest bardzo trudne, i bardzo kosztowane. Mimo to rząd zamierza utrzymać zakaz importu takich pasz od 2013 roku.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: stanowisko rzadu do tej pory nie zmieniło się, czyli jesteśmy przeciwni stosowaniu roślin genetycznie modyfikowanych.

Ale przemysł rolno-spożywczy nie dowierza w te deklaracje. Ich wprowadzenie nie tylko znacznie pogorszyłoby opłacalność produkcji zwierzęcej. Z konsekwencjami musieliby się liczyć wszyscy choćby ze względu na to wzrost cen mięsa w sklepach. Problemy będzie nam także robić Komisja Europejska, bo zakaz jest niezgodny z unijnymi przepisami.

Stanisław Zięba – Rada Gospodarki Żywnościowej: polskie władze muszą dokonać zmiany ustawy, która po pierwsze zaimplementuje prawo unijne, a po drugie rozwiąże ten ogromny problem strachu przed likwidacją produkcji drobiu, poważnego ograniczenia produkcji trzody, a także mleka ze względu na brak białka.

Ministerstwo rolnictwa chce, aby import transgenicznych pasz zastąpiła krajowa produkcja również bogatych w białko roślin strączkowych. Od tego roku każdy rolnik może liczyć na dodatkowe dopłaty bezpośrednie do ich uprawy.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP