Mleko w proszku

Wprawdzie konsolidacja branży mleczarskiej postępuje, ale jej tempo pozostawia wiele do życzenia. Nasze firma są wciąż daleko za światowymi rywalami i niestety niewiele wskazuje, aby w najbliższym czasie miało to się zmienić. Pomóc miał rząd, ale plan dofinansowania regionalnych centrów dystrybucji wciąż nie doczekał się realizacji. A na rozdrobnionym przetwórstwie zyskują coraz silniejsze sieci handlowe.

W rankingach największych firm mleczarskich nawet nasi krajowi liderzy znaleźliby się dopiero pod koniec 3 dziesiątki – twierdzą eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa. Polski rynek jest wciąż rozdrobniony.

Jadwiga Seremak-Bulge Instytut Ekonomiki Rolnictwa: ta pozycja rynkowa naszych mleczarni, ich siła negocjacyjna w stosunku do coraz silniej koncentrującego się handlu jest słaba. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim fuzje są kosztowne i stać na nie tylko najbogatsze mleczarnie.

Waldemar Broś – KZSM: przejmowanie spółdzielni jest to ogromny koszt. Natomiast byliśmy prawie 2 lata w ogromnym kryzysie, ten kryzys mam nadzieję od polskiego mleczarstwa odchodzi ale tych środków za dużo nie mamy.

Ale efekty rozdrobnienia rynku są zdaniem ekonomistów widoczne gołym okiem. Mleczarnie nie są w stanie negocjować z handlem jak równy z równym. W efekcie za surowiec muszą płacić coraz więcej, podczas, gdy sieci handlowe wymuszają na nich obniżki cen gotowych wyrobów.

Dariusz Sapiński – prezes OSM „Mlekovita”: żeby to poprawić to potrzebne są fuzje i przejęcia w celu umocnienia polskich firm na rynku międzynarodowym. Oczywiście to się dzieje bardzo, bardzo powoli ponieważ jest słabość kapitałowa.

Mleczarze narzekają też, że w konsolidacji nie pomaga im rząd. Od dobrych kilku miesięcy słyszą obietnice o dofinansowania budowy tzw. regionalnych centrów dystrybucji artykułów mleczarskich. Do wzięcia byłoby nawet 50 milionów złotych.

Tadeusz Nalewajk – wiceminister rolnictwa: chcemy przeznaczyć to na konsolidację sektora mleczarskiego, łącznie z powstaniem regionalnych centrów dystrybucji.

Ale jak na razie wniosków o takie wsparcie składać nie można. Choćby dlatego, że rząd nie ma jeszcze zgody Komisji Europejskiej na zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP