Mleczne zapomogi

Mleczne zapomogi

4,5 tysiąca złotych jednorazowej zapomogi dla niektórych gospodarstw mleczarskich. Znane są już zasady rozdysponowania 20 milionów euro unijnej pomocy. Ale to nie koniec dobrych informacji dla producentów mleka. Jeszcze w tym roku mogą liczyć na kolejne 100 milionów.

20 milionów euro to Polska część wartego łącznie 300 milionów euro unijnego pakietu pomocy dla przechodzącego kryzys sektora mleczarskiego.

Waldemar Broś – Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich: my proponujemy, żeby wesprzeć może nie wszystkich, ale te gospodarstwa, które są rozwojowe, które zainwestowały, które przechodzą etap restrukturyzacji.

I tak się stanie. Ministerstwo rolnictwa zdecydowało, że na jednorazową pomoc w wysokości 4,5 tysiąca złotych mogą liczyć rolnicy, którzy nie przekroczyli 40 roku życia i dysponują limitem produkcji powyżej 50 tysięcy kilogramów. Pomoc będzie wypłacona do końca czerwca. Do rozdysponowania jest jeszcze 100 milionów euro, które otrzymaliśmy z Przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: dodatkowe pieniądze czy specjalnie przeznaczone dla wszystkich gospodarstw z produkcja mleczną, na zakup maszyn, urządzeń, rozbudowę budynków gospodarskich.

Pieniądze zostaną przydzielone producentom mleka w najbliższym naborze wniosków na modernizację gospodarstw rolnych.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP