Mięso – ceny z dn. 29.12.09.

Na giełdach towarowych handlujących mięsem zupełny marazm. A wszystko przez zbliżającą się kolejną długą przerwę, tym razem noworoczną.

Duża część ubojni pracuje z niepełną obsadą pracowników, wykorzystując w połowie moce przerobowe. Poza tym większość klientów zrobiła zakupy przed świętami-mówią maklerzy, mimo, że ceny wieprzowiny znacząco poszybowały w górę.

Największym zainteresowaniem cieszył się świeży schab, którego tuż przed Bożym Narodzeniem zaczęło brakować, mrożonych elementów wieprzowych wystarczało. Duży popyt był i jest nadal na importowane półtusze wieprzowe.

  • WIEPRZOWINA NA GIEŁDACH TOWAROWYCH – ceny transakcyjne:

  • półtusze kl. E – 6,50 – 6,55 zł/kg
  • schab b/k – 13,75 – 13,80 zł/kg
  • karkówka b/k – 10,70 – 10,80 zł/kg
  • szynka z/k – 7,20 – 7,30 zł/kg
  • łopatka z/k – 5,70 – 5,80 zł/kg

Kilogram tego towaru w klasie E bez głowy kosztuje około 6,5 złotego.

Wysoka cena jest spowodowana ich brakiem. Jeśli ktoś jednak teraz zdecyduje się zamówić półtusze, na dostawę musi poczekać do pierwszych dni Nowego Roku. Kto nie może czekać uzupełnia zapasy na własną rękę krajowym surowcem. Na razie nikt nie pyta o mięsa drobne, czy tłuszcze.

Brak handlu i towaru w ofertach widać też na giełdach rybnych. Większość kutrów stoi, chociaż pogoda się poprawiła. To przez obawy o problemy ze zbytem nietrwałego towaru. Za dużo jest wolnych dni, a niektóre przetwórnie ryb też zrobiły sobie przerwę w pracy.

Anna Borowska Redakcja Rolna TVP