Marsz po dopłaty

Nie tylko rolnicy starający się o dopłaty bezpośrednie powinni się pośpieszyć. Jutro ostatni dzień składania wniosków o niezwiązane z produkcją dopłaty do tytoniu i skrobi ziemniaczanej. Biura Agencji Rynku Rolnego wyjątkowo będą czynne w sobotę do godziny 16.

Tzw. historyczne tytuły płatności przysługują w Polsce grupie kilkunastu tysięcy rolników zajmujących się uprawą tytoniu i ziemniaków skrobiowych. Aby je otrzymać trzeba wypełnić wniosek, który jest dostępny w Internecie lub w Oddziałach Terenowych Agencji Rynku Rolnego. Plantatorzy ziemniaków wnioski otrzymali pocztą. Jutro mija termin ich składania.

Bartłomiej Kulisz – ARR: ARR przypomina, że 15 maja mija termin składania wniosków za 2010 rok o przyznanie płatności niezwiązanych z produkcją dla producentów ziemniaków skrobiowych oraz dla producentów tytoniu.

Aby umożliwić wszystkim zainteresowanym złożenie dokumentów uprawniających do otrzymania unijnych dotacji jutro biura Agencji Rynku Rolnego będą pracować od 8 do 16.

Bartłomiej Kulisz – ARR: do grudnia my te wnioski rozpatrujemy, określamy, które spełniają warunki do otrzymania tych dopłat i od 1 grudnia ARR ma prawo do wypłaty tych płatności.

I wtedy dopiero okaże się na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy. Wcześniej bo już we wrześniu poznamy kurs euro na podstawie, którego będą one przeliczane na złotówki.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP