Kurczaki – ceny z dn. 10.06.2010.

Rynek drobiu obfituje teraz w nieoczekiwane zwroty akcji. Najpierw wysoki kurs euro i spowodowane powodzią trudności z realizacją zamówień wywindowały ceny kurczaków powyżej 3 i pół złotego za kilogram. Teraz mamy kolejną zmianę.

Nastały upały i błyskawicznie ograniczyły popyt na mięso, a hodowcy nie mogą czekać ze sprzedażą. Dlatego, ceny które jeszcze na początku tygodnia szły w górę teraz zaczęły spadać. Ale to nie koniec niespodzianek.

Z końcem czerwca zaczną obowiązywać nowe wymagania dotyczące dobrostanu zwierząt. Na jednym metrze kwadratowym kurnika będzie można trzymać nie więcej niż 33 kg kurcząt . Dopiero przy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji i nadzoru weterynaryjnego maksymalna obsada może wzrosnąć do 39 kg/m2, a przy udokumentowaniu niskich strat nawet 42 kg.

Zdaniem drobiarzy ograniczy to znacznie produkcje. Choć nie od razu, bo latem i tak ze względu na wysokie temperatury liczba ptaków w kurnikach była zawsze znacznie niższa.

A co z cenami – duży rozrzut. W zakładach prowadzących kontraktację cenniki zaczynają się od 3 złotych 10 groszy, kończą na 3 złotych 50 groszach. Na wolnym rynku stawki maksymalne sięgają jeszcze 3 złotych 70 groszy.

  • KURCZAKI – ceny skupu netto:

  • kontraktacja – 3,10-3,50 zł/kg
  • wolny rynek – 3,40-3,70 zł/kg

Co będzie dalej? Zdaniem drobiarzy szanse na utrzymanie dobrych cen wciąż są duże. Złoty nadal jest słaby, a to oznacza lepsze zyski z eksportu, w górę ceny drobiu powinny ciągnąc także coraz lepsze stawki oferowane za żywiec wieprzowy.

Agnieszka Niemcewicz Redakcja Rolna TVP