Kupno używanej maszyny rolniczej, o czym należy pamiętać?

Kupno używanej maszyny rolniczej, o czym należy pamiętać?

Kupno nowego ciągnika lub traktora to – szczególnie w ostatnich czasach – naprawdę duży koszt. Dlatego też wielu rolników decyduje się na sprzęt używany. W tym przypadku nie jest to duży problem, ponieważ żywotność pojazdów gospodarczych obliczana jest na długie lata. Nawet kilkanaście lat eksploatacji nie musi oznaczać, że maszyna jest wyeksploatowana. W razie konieczności dokonania napraw lub wymiany zużytych elementów, części zamienne do ciągników rolniczych są łatwo dostępne. Jednak, aby nie wyrzucić grubej gotówki na sprzęt, który nie będzie spełniał swoich zadań, koniecznie musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Warto wiedzieć, po czym można poznać sprzęt mocno zużyty.

Zakup używanego ciągnika lub maszyny rolniczej, czym się kierować?

Zakup używanych maszyn rolniczych powinien być dobrze przemyślany. Przede wszystkim – warto kupić sprzęt, który w jakiś sposób będzie uzupełniał i rozszerzał to, co już w naszym parku maszyn się znajduje. Warto po prostu przeanalizować potrzeby naszego gospodarstwa i, wybierając nowy pojazd, zastanowić się jak będzie używany. Nie opłaca się kupować maszyn na wyrost, z funkcjami, których zazwyczaj nie potrzebujemy. Mocniejsze i bardziej skomplikowany maszyny rolnicze, nie tylko są droższe w zakupie ale też bardziej skomplikowane w obsłudze i serwisowaniu. Jeśli nasze gospodarstwo należy do średnich – kupmy maszynę, która takie właśnie areały obsługuje. Ciągnik rolniczy bądź inny sprzęt należy bowiem dobierać w oparciu o skalę jego produkcji. Jednocześnie musimy pamiętać, że musi on potrafić wykonać potrzebną pracę w sposób ekonomiczny. Potężny wielotonowy traktor jest w stanie przerobić większy areał lub mniejszy szybciej, jednak zużywa dużo więcej paliwa.

Lepiej dopłacić do sprawnego ciągnika, którym od razu możemy przystąpić do prac rolnych

Dlatego też przed zakupem sprawdzać należy dokładnie indywidualne kryteria techniczne, ekonomiczne i eksploatacyjne wybranego ciągnika rolniczego. Poza tym należy dokładnie zbadać stan techniczny maszyny i upewnić się, że nie posiada ona poważnych usterek, które mogłyby wpłynąć na jej wydajność lub bezpieczeństwo użytkowania. Warto też zwrócić uwagę na historię eksploatacji i dowiedzieć się, czy była ona regularnie serwisowana i konserwowana.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę kupując ciągnik rolniczy na rynku wtórnym?

Decydując się na zakup maszyn rolniczych na rynku wtórnym, koniecznie zwróćmy uwagę na szereg jej parametrów. Najważniejsza jest oczywiście moc silnika. Tę należy dobierać w zależności od rodzaju pracy wykonywanej przy użyciu wybranej maszyny. Bardzo istotna jest również wydajność. W dokumentacji ten parametr podaje się w kilogramach i tonach na godzinę, a czasami w litrach. Niezależnie nawet od mocy silnika, kupiona maszyna powinna odznaczać się jak najwyższą wydajnością. Kolejny będzie rodzaj skrzyni biegów. Jeśli myślimy o ciągnikach ciężkich, lepiej zrezygnować z wersji hydraulicznych. Przy dużej intensywności prac warto także postawić na wersję automatyczną. Taka bowiem pozwoli nam poruszanie się po każdym terenie. Warto ponadto zwrócić uwagę na kompatybilność nowego sprzętu z innymi urządzeniami, które już posiadamy. Dzięki temu możemy poszerzyć zakres jej prac, a wiele z nich wykonać szybciej i efektywniej. Nie bez znaczenia jest także marka i model oraz rok produkcji. I oczywiście związana z nimi korelacja dotycząca stanu technicznego. Koniecznie też warto dowiedzieć się, jakie przeglądy i naprawy przeprowadzano na ciągniku przed jego zakupem, unikając nieprzyjemnych niespodzianek.

Postaw na ciągniki rolnicze popularnych marek, szeroko stosowanych w Polsce

Wybierając popularny ciągnik od uznanego producenta, który oferuje sprzęt na polskim rynku od dawna będziemy mogli wybrać spośród większej oferty używanych maszyn. Ciągniki rolnicze znanych marek takich jak Ursus, Massey Fergusson, Case czy John Deere nie nastręczają problemów przy eksploatacji. Łatwo o serwis, który sobie z nimi poradzi, a części zamienne produkowane do modeli obecnych na rynku od lat są łatwo dostępne. W razie problemów lub awarii będzie można zakupić części zamienne, oryginalne lub używane w zależności od potrzeb.

Maszyna rolnicza używana a nowa, czy różnica jest naprawdę tak znacząca?

Decydując się na zakup maszyny rolniczej, zawsze stajemy przed dylematem, czy wybrać używaną czy dopłacać do nowej. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety i wady, które warto dokładnie rozważyć przed podjęciem decyzji. Oczywiście fabrycznie nowy sprzęt charakteryzuje się przede wszystkim większą niezawodnością i gwarancją producenta. Oferuje on również zazwyczaj nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym prace rolnicze są bardziej efektywne i wydajne. Nie ma również obaw o zużycie lub uszkodzenia, co pozwala na bezproblemowe użytkowanie przez dłuższy czas. Jednakże maszyny takie są znacznie droższe, co dla niejednego gospodarstwa może być zbyt dużym obciążeniem. Używane z kolei są tańsze, ale posiadają już pewien przebieg i zużycie. W przypadku jednak tak potężnych pojazdów jak ciągniki rolnicze nawet kilka lat eksploatacji nie wpływa radykalnie na pogorszenie efektywności. Zaś cena jest niejednokrotnie nawet o kilkadziesiąt procent niższa. Jednocześnie dość prężnie działający rynek wtórny pozwala dostać w dobrym stanie technicznym i o niezłej specyfikacji ciągnik z drugiej ręki. Zdecydowanie warto rozważyć taki zakup.