Podczas gdy notowania większości zbóż na światowych giełdach raz rosną, raz spadają, ceny kukurydzy już drugi miesiąc nieprzerwanie pną się w górę.
Tym razem bodźcem, który podziałał na rynki jak płachta na byka, jest wzmagający się popyt na to ziarno. Do importu amerykańskiej kukurydzy po czterech latach przerwy powróciły Chiny. I od razu pobiły 15-sto letni rekord sprowadzając już blisko półtora miliona ton tego ziarna.
Tymczasem ostatnie szacunki światowych zbiorów zostały skorygowane w dół. Kukurydzy ma być o ponad 5 milionów ton mniej niż początkowo zakładano. Mniej wyprodukują przede wszystkim Stany Zjednoczone, a także Ukraina.
Wszystko sprawia, że na świecie rosną ceny. O półtora procent wzrosły – i tak już wyśrubowane – notowania ziarna na giełdzie w Paryżu.
-
Kukurydza – światowe giełdy towarowe – ceny transakcyjne:
- Węgry – 703 – 729 zł/t
- Polska – 810 – 830 zł/t
- Francja – 835 – 845 zł/t
- źródło: FAMMU FAPA
Tona kosztuje blisko 850 złotych. To dało impuls innym większym europejskim parkietom do podniesienia stawek. Za tonę kukurydzy na budapeszteńskiej giełdzie trzeba zapłacić o ponad 4 i pół procent więcej w porównaniu do notowań sprzed tygodnia.
-
Kukurydza – światowe rynki hurtowe – ceny transakcyjne:
- Argentyna – 700 – 710 zł/t
- Polska – 680 – 750 zł/t
- Francja – 830 – 840 zł/t
- źródło: FAMMU FAPA
Na zwyżki na giełdach od razu zareagowały rynki hurtowe. We francuskim Creil cena jakiej żądają kupujący już jest wyższa o ponad 5 procent niż tydzień temu. A wszystko wskazuje na to, że jeszcze wzrośnie.
-
Kukurydza – ceny w USA – ceny transakcyjne:
- rynki hurtowe Peoria – 550 – 560 zł/t
- rynki hurtowe Zatoka Meksykańska – 608 – 624 zł/t
- giełdy towarowe Chicago – 587 – 609 zł/t
- źródło: FAMMU FAPA
Za oceanem obawy o plony kukurydzy albo jeszcze nie zdążyły się przełożyć na ceny, albo Amerykanie są mniej nerwowi od Europejczyków. Zmiany w giełdowych cedułach są niewielkie, bo tona kukurydzy w Chicago zdrożała o niecały procent i kosztuje około 600 złotych za tonę. Tymczasem na rynkach hurtowych ceny są o około procent niższe niż tydzień temu.
Stella Norowska-Woldańska Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź