Krajowy Program Restrukturyzacji na półmetku

Agencja Rynku Rolnego zakończyła już zbieranie wniosków od rolników. Teraz czas na przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w biogazownie.

W ramach pierwszego działania Krajowego Programu Restrukturyzacji rolnicy mogli liczyć na dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych. Maksymalna wysokość dotacji wyniesie 50 tysięcy złotych. Do rozdysponowania jest 10 milionów euro. Do Agencji Rynku Rolnego zgłosiło się około trzech i pół tysiąca rolników.

Waldemar Sochaczewski – wiceprezes ARR: po wstępnej analizie wyczerpuje to kwotę, która na ten cel została przeznaczona. To oznacza, że w tym zakresie środki będą w pełni wykorzystane i Polska ich nie utraci.

Lwia część unijnej pomocy będzie jednak przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy zainwestują w budowę biogazowni na terenie gmin wiejskich Maksymalna wartość dofinansowania dla takich projektów wyniesie 7,5 miliona złotych. Wnioski będzie można składać od 5 stycznia.

Waldemar Sochaczewski – wiceprezes ARR: zachęcamy wszystkich zainteresowanych, żeby wypełniać stosowne wnioski i składać do ARR, w tym przypadku do centrali do Warszawy.

Krajowy Program Restrukturyzacji powstał z myślą o rolnikach i gminach poszkodowanych w wyniku reformy unijnego cukru. Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel 34 miliony euro.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP