Koniec z kupowaniem na sztuki?

Koniec z kupowaniem na sztuki?

Według najnowszych regulacji w Unii, przy sprzedaży żywności będzie obowiązywał system wagowy. Caroline Spelman – szefowa brytyjskiego departamentu rolnictwa uznała nowe regulacje przyjęte przez Parlament Europejski za niedorzeczne.

Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w wielu innych krajach jest sporo produktów spożywczych sprzedawanych na sztuki. Przede wszystkim jaja, pieczywo, niektóre owoce. Jednak zgodnie z przyjętą przez Europarlemant legislacją, producenci będą musieli podawać cenę uzależnioną od wagi, a nie ilości sztuk.

Takie regulacje nie spodobają się również handlowcom. Jeśli przepis wejdzie w życie, będzie to oznaczało koniec niektórych promocji – np. więcej sztuk za niższą cenę. Szefowa brytyjskiego resortu rolnictwa ocenia, że zmiany są nie tylko niekorzystne dla konsumentów- którzy przyzwyczaili się do kupowania np. tuzina jaj i jednego bochenka chleba – ale także dla producentów żywności.

Brytyjczycy oceniają, że tylko u nich zmiany, które musi wprowadzić branża pochłoną miliony funtów. „To wbrew zdrowemu rozsądkowi i tradycji” – komentuje pomysł eurodeputowanych Caroline Spelman.

Anna Katner Redakcja Rolna TVP