Kłopoty zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego

Tak źle już dawno nie było. Mówią jednym głosem właściciele zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego. Wszystkie mają problemy z surowcem. Pogoda sprawiła że zbiory są znacznie mniejsze, a ceny wyższe. Już teraz wiadomo, że trzeba się spodziewać droższych mrożonek, przetworów, soków, dżemów oraz koncentratów.

W leżajskim Hortino największym zakładzie przetwórstwa owocowo- warzywnego na Podkarpaciu sezon w pełni. Sortowanie, rozrabnianie blanszowanie i mrożenie idzie na dwie zmiany. Na pierwszy rzut oka tak jak co roku o tej porze. Ale Ci, którzy pracują tu od lat doskonale wiedzą że to wyjątkowo trudny sezon. A wszystko przez pogodę.

Marian Lasota – dyrektor produkcji Hortino w Leżajsku – „Ja tu pracuję prawie 30 lat, ale takiego sezonu nie pamiętam i takiej aury, tak niesprzyjających warunków. Zawsze tak jest, że zbiory jednego, dwóch asortymentów są gorsze, natomiast w tym roku zaczynając od szpinaku poprzez groszek, fasolkę, aż po kalafiory i brokuły, wszędzie są zbiory niższe, trudniej się zbiera, wszystkiego jest mniej.”

Tak samo jest z owocami. W Cmolfrucie zwykle o tej porze roku trwał sezon skupu malin. Teraz linia do mycia i sortowania owoców stoi pusta. Wszystko wyjątkowo nie sprzyjającą pogodę.

Stefan Wrzask – własciciel firmy Cmolfrut w Cmolasie – „Zaczęło się od trudnej bardzo mroźnej zimy, potem była sucha wiosna teraz deszczowe lato i to wszystko spowodowało, że jest nieurodzaj owoców i zbiory są niższe o 15 – 20 procent.”

A z niektórymi warzywami jest jeszcze gorzej. Duże niższe były na przykład zbiory grochu i fasolki szparagowej. Teraz zimne noce, które lada dzień mogą skończyć się przygruntowymi przymrozkami mogą mieć bardzo zły wpływ na kalafiory i brokuły. Sytuacja jest trudna, choć jak przekonują własciciele zakładów nie kryzysowa. Na szczęście na przykład Hortino ma zapasy z ubiegłego roku gdy warzyw nie brakowało a ceny skupu były niskie. Mimo to trzeba się liczyć z tym że ceny mrożonek i soków wzrosną.

Marian Lasota – dyrektor produkcji Hortino w Leżajsku – „Ceny surowców w tym roku są wyższe i to się na pewno w prosty sposób przełoży na wyższe ceny detaliczne mrożonek.”

Sczególnie dotyczy to jabłek w tym roku w skupie ponad 2-krotnie droższych niż rok temu. Ale też wiśni i malin, które w tym roku wyjątkowo słabo obrodziły.

Beata Wolańska/OTV Rzeszów Redakcja Rolna TVP