KE uspokaja: Chiny nie eksportują mleka do UE

Po wybuchu skandalu ze skażonym chińskim mlekiem w proszku Komisja Europejska (KE) uspokajała w piątek, że Chiny nie eksportują mleka do krajów członkowskich UE.

„Chiny nie eksportują mleka do UE” – powiedziała odpowiadająca za sprawy zdrowia rzeczniczka KE Nina Papadulaki.

Mimo to – jak dodała – Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie, by wzmocniły na granicach kontrole wszystkich produktów mlecznych. Tak, by upewnić się, że nie ma wśród nich produktów chińskich, sprowadzanych ewentualnie via importerów z innych państw.

Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel Komisji Europejskiej w Pekinie wezwał władze Chin do dostarczenia pełnej informacji na temat skandalu ze skażonym mlekiem i ukarania winnych.

W wyniku spożycia skażonego melaminą mleka w proszku zmarło w Chinach już czworo dzieci. Zachorowało 6244 dzieci, a u 158 stwierdzono ostrą niewydolność nerek.

Melamina służy do wyrobu żywic syntetycznych. W żywności może pojawić się na przykład w wyniku migracji z opakowań impregnowanych tymi żywicami.

Dyrektor generalny ds. ochrony zdrowia i konsumenta w KE Robert Madelin poinformował w piątek, że Unia jest w kontakcie z Chinami w sprawie problemów z mlekiem w proszku. Dodał, że w Europie nie zanotowano przypadków choroby wśród dzieci.

UE jest wielkim parterem handlowym Chin i w przeszłości wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie, że Pekin niewystarczająco przestrzega bezpieczeństwa konsumentów, czego przykładem były wcześniej serie skandali z trującymi zabawkami i skażoną żywnością.

Melaminę wykryto w mleku modyfikowanym 69 marek 22 firm. Są to m.in. produkty firmy Sanlu, które – jak szacują władze – mogły być podawane 10 tysiącom dzieci w całych Chinach. Firma ta jest największym na chińskim rynku dostawcą mleka w proszku.

Chińskie władze przyznały, że lokalne władze prowincji, gdzie firma Sanlu produkuje mleko, opóźniły o ponad miesiąc przekazanie informacji o skażonym produkcie.

Sanlu należy częściowo do nowozelandzkiego giganta mleczarskiego Fonterra Co-operative Group.

Według danych chińskiej Generalnej Komisji ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny, jedna piąta rodzimych produktów, znajdujących się na chińskim rynku, nie odpowiada normom jakościowym.

Mateusz PAP