Jaka lampa LED do roślin szklarniowych?

lampa led do szklarni

Uprawy szklarniowe to dobre rozwiązanie dla roślin, które w naszych warunkach naturalnych nie poradziłyby sobie na otwartej przestrzeni pola czy ogrodu. To także możliwość prowadzenia upraw poza sezonem wegetacyjnym, gdy niskie temperatury i zbyt mały dostęp do światła naturalnego powodują spadek ilości i jakości plonu.

Prowadzenie upraw szklarniowych wymaga od plantatorów odpowiedniego doświetlania roślin. Światło jest bowiem najważniejszym czynnikiem podczas procesów fotosyntezy. Niestety, w sezonie jesienno-zimowym jest go zbyt mało, co automatycznie przekłada się na słabszy wzrost roślin. Tradycyjne metody doświetlania stały się natomiast w ostatnim czasie mało korzystne ekonomicznie – wysokie ceny prądu sprawiają, że doświetlanie staje się nieopłacalne.

Światło LED dla roślin szklarniowych

Doskonałym rozwiązaniem problemu braku światła w szklarni jest lampa LED do roślin, dobrana pod względem potrzeb i wymagań konkretnego gatunku. Innowacyjne oprawy LED generują białe światło, ale mają wbudowane diody w różnych kolorach – barwę światła możemy więc dobrać w taki sposób, by była optymalna dla rośliny. Dużym atutem nowoczesnego oświetlenia LED jest tak zwane światło pulsacyjne, które pozwala na zwiększenie wydajności fotosyntezy. Przy takim świetle roślina ma bowiem czas na to, by zregenerować swój aparat fotosyntetyczny, a co za tym idzie – usprawnić go.

Warto zainwestować w oświetlenie LED

Doświetlanie roślin w szklarni przy wykorzystaniu opraw LED dostarcza szereg korzyści. Rośliny mają zapewniony stały dostęp do dobrej jakości światła, imitującego naturalne oświetlenie także wtedy, gdy słońca jest zbyt mało. Sporą zaletą są również oszczędności – oprawy i diody LED pobierają z sieci elektrycznej niewielkie ilości energii, co przekłada się na odpowiednio niższe rachunki za prąd. Wymieniając tradycyjne sodowe czy jarzeniowe lampy, powszechnie wykorzystywane w szklarniach, na oświetlenie LED można wygenerować wyższe zyski z upraw.