Idą w leasing

Idą w leasing

Tradycyjnie przed sezonem wiosennym, część rolników wymienia sprzęt i kupuje nowe maszyny. Ciągniki, opryskiwacze, czy pługi rozchodzą się jak świeże bułeczki. Co ciekawe coraz więcej tych niezbędnych w gospodarstwie urządzeń kupowana jest w formie leasingu.4

Takich obrotów jak w ostatnich trzech miesiącach producenci maszyn rolniczych nie mieli od dawna. Jest to przede wszystkim zasługą unijnego wsparcia oferowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w ramach realizacji działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” wypłaciła rolnikom ponad półtora miliarda złotych.

Agnieszka Pietrzak, BZ WBK Finanse & Leasing: polscy rolnicy inwestują coraz więcej i coraz częściej korzystają ze specjalnych pożyczek lub też z leasingu. Rolnicy są bardzo dobrymi leasingobiorcami, chcą modernizować swoje gospodarstwa i mamy nadzieje, że dzięki środkom unijnym proces rozwoju polskiej wsi będzie kontynuowany w przyszłości.

Jeszcze do 2005 roku leasing praktycznie nie istniał. Później nastąpił swoisty boom leasingowy.

Andrzej Bugajski, Związek Polskiego Leasingu: od 2006 roku praktycznie co roku podwajał się biznes. Natomiast w przeciągu ostatnich czterech lat wzrost wartości oddanych do użytkowania w tym zakresie przedmiotów wzrosła sześciokrotnie, przekraczając w 2008 roku już miliard złotych, w zeszłym roku było to około miliarda dwustu milionów złotych.

Już ponad 15 firm na terenie całego kraju oferuje leasing maszyn i urządzeń rolniczych. Procedury są uproszczone do minimum. Badany jest jedynie stan finansowy gospodarstwa. Transakcje mogą być zawierane nawet przy udziale własnym nie przekraczającym 5 proc.

Agnieszka Pietrzak, BZ WBK Finanse & Leasing: w przypadku leasingu opłaty wstępnie wynoszą już od jednego procenta wartości maszyny. Jeżeli rolnik stara się o specjalną pożyczkę, która pozwala na skorzystanie z dotacji unijnych nie musi mieć żadnego wkładu własnego.

Sfinansować można w zasadzie dowolny środek trwały. Preferowane jednak są maszyny i urządzenia rolnicze renomowanych producentów, posiadających odpowiedni serwis na terenie kraju.

Agnieszka Pietrzak, BZ WBK Finanse & Leasing: najczęściej rolnicy korzystają z leasingu lub specjalnych pożyczek chcąc sfinansować ciągniki, również opryskiwacze, pługi czy tez siewniki. Sporą popularnością cieszą się także kombajny.

Firmy leasingowe to świetna alternatywa dla osób chcących finansować swoją działalność gospodarczą ze środków pochodzących z zewnątrz. Nie mając potrzebnej gotówki możemy zdecydować się na leasing i stać się właścicielem upragnionego traktora czy kombajnu nawet jeśli nie posiadamy, całej potrzebnej do zakupu gotówki.

Andrzej Bugajski, Związek Polskiego Leasingu: leasing wydaje się być bardzo dobrą formą nabywania przedmiotów także i dla rolników, bowiem charakteryzuje się on uproszczonymi procedurami, co w przypadku rolników jest bardzo istotne, chociażby z uwagi na to, że nie prowadzą oni ani pełnej księgowości, ani nie rozliczają się podatkowo i w ten sposób mogą nabyć ten przedmiot w drodze leasingu.

Dla firm leasingowych rolnicy, dysponujący własną ziemią stanowią atrakcyjnego i bezpiecznego klienta. Aby być konkurencyjnym na rynku rolnicy muszą inwestować, kupować nowoczesne maszyn i urządzenia. Leasing wypełni to umożliwia.

Krzysztof Dąbrowski Redakcja Rolna TVP