GUS: pogłowie świń wyższe niż przed rokiem

GUS: pogłowie świń wyższe niż przed rokiem

Wysokie ceny skupu trzody i tanie zboża spowodowały, że w końcu marca br. w stosunku do marca 2009 r. pogłowie świń wzrosło o ponad 5 proc. W Polsce jest ich prawie 14 milionów sztuk – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Ceny wieprzowiny spadają.

W marcu tego roku za 1 kg skupionego żywca wieprzowego płacono rolnikom średnio 3,72 zł, wobec 4,78 zł za kilogram rok wcześniej. W handlu targowiskowym cena spadła z 4,55 zł za kg do 3,59 zł/kg (spadek o ponad 21 proc.). W tym samym okresie cena zbóż spadła o 15 proc.

Jak podaje ministerstwo rolnictwa, dostawcy żywca wieprzowego w pierwszym tygodniu maja br. otrzymywali średnio 3,55 zł za kg. Było to o 3 proc. mniej niż przed miesiącem i o 27 proc. mniej niż rok wcześniej.

W końcu marca 2010 r. pogłowie trzody chlewnej wynosiło 13 mln 967,7 tys. sztuk i było o 680,5 tys. sztuk wyższe niż w analogicznym okresie 2009 r., zaś w porównaniu z notowaniem z końca listopada 2009 r. spadło o 2 proc.

Wzrostowa tendencja w chowie tych zwierząt po raz pierwszy została odnotowana w końcu listopada 2009 r., po długim okresie spadków. Najniższe pogłowie trzody od 2005 r. zanotowano w marcu 2009 r.

Jak podał GUS, jest to efektem korzystnych relacji ekonomicznych produkcji żywca wieprzowego w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku. W tym czasie rosły ceny skupu żywca wieprzowego, przy jednoczesnym spadku cen zbóż, co poprawiło znacząco opłacalność produkcji. Taka tendencja utrzymywała się do listopada 2009 r.

W czwartym kwartale 2009 r. i w okresie styczeń-marzec 2010 r. pogorszyły się warunki dla rozwoju produkcji trzody, za żywiec przemysł płacił znacznie mniej, a ceny zbóż utrzymywały się na stabilnym poziomie, przełożyło się to na obniżenie opłacalności tuczu świń. Zdaniem ekspertów GUS, w przypadku utrzymywania się tych mniej korzystnych uwarunkowań w produkcji trzody chlewnej, rolnicy mogą w kolejnych miesiącach 2010 r. decydować się na ograniczenie chowu świń.

PAP