Grunty inwestycyjne

Grunty inwestycyjne

Ceny państwowej ziemi nierolniczej pobiły cenowe rekordy. Wystarczy powiedzieć, że w ostatnim roku podrożała ona, aż o 70%.

Dla Agencji Nieruchomości Rolnych sprzedaż gruntów inwestycyjnych to marginalna działalność. Marginalna, ale za to bardzo dochodowa. W pierwszym kwartale tego roku w 388 transakcjach sprzedano nieco ponad 270 hektarów. Kasa Agencji przez trzy pierwsze miesiące tego roku wzbogaciła się z tego tytułu o 55 milionów złotych.

Tomasz Nawrocki, prezes ANR – „Po raz pierwszy przekroczyliśmy średnią cenę sprzedaży gruntów inwestycyjnych powyżej 200 tysięcy złotych za hektar i jest to dosyć znacząca wielkość i dosyć znaczący wzrost.”

W ostatnim czasie ceny ziemi rolniczej z Agencji Nieruchomości Rolnych już nie rosną tak szybko jak kiedyś. Z gruntami inwestycyjnymi jest inaczej. Są coraz droższe, a w efekcie padają cenowe rekordy. W Poznaniu inwestor kupił 44 hektary za 25 milionów złotych. Średnia cena hektara w tym przypadku to już pół miliona złotych. W 2009 roku w związku z kryzysem gospodarczym w Polsce i na świecie odnotowano spadek sprzedaży jak i cen takich nieruchomości. W tym roku jest szansa, że trend się odwróci.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP