Fiskus będzie nadal akceptował weksle od gorzelni rolniczych

Fiskus będzie nadal akceptował weksle własne wystawiane przez gorzelnie rolnicze. Ministerstwo Finansów nie zamierza obecnie ograniczać katalogu zabezpieczeń akcyzowego – poinformował resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wystąpił z nią do Ministerstwa Finansów poseł Stanisław Stec z Lewicy. Zwrócił uwagę, że z informacji Związku Gorzelni Polskich wynika iż, ministerstwo planuje nowelizację rozporządzeń do ustawy o podatku akcyzowym. Zakłada w nich zmianę formy zabezpieczenia akcyzowego posiadanego przez gorzelnie rolnicze, które są składami podatkowymi (miejsca gdzie np. produkuje się wyroby akcyzowe – PAP).

Zgodnie z informacjami związku, urzędy celne mogłyby żądać od gorzelni zabezpieczeń w formie gotówki lub gwarancji bankowych. Miałyby one zastąpić weksel własny.

– Większość małych i średnich gorzelni nie spełni wymogów zabezpieczenia gotówkowego lub gwarancji bankowych, gdyż są w bardzo trudnej sytuacji finansowej ze względu na cenę produkowanego spirytusu – ostrzegał poseł w interpelacji.

W odpowiedzi na pismo Steca wiceminister finansów Jacek Kapica napisał, że obecnie do katalogu zabezpieczeń akcyzowych zalicza się depozyty w gotówce, gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe, czeki, weksle własne i inne dokumenty mające wartość płatniczą. Według MF podmiotu zobowiązane do złożenia zabezpieczenia mogą wybrać dowolną jego formę.

– Na dzień dzisiejszy nie jest planowana zmiana form określonych w art. 67 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (zabezpieczenia – PAP), zwłaszcza zastąpienie weksla własnego inną formą. Nie zakłada się również, że urzędy celne będą w odniesieniu do gorzelni rolniczych żądać zabezpieczeń akcyzowych tylko w formie gotówki lub gwarancji – odpowiedział wiceminister Kapica.

Dodał, że każdy przypadek złożenia zabezpieczenia podlega indywidualnej ocenie naczelnika urzędu celnego, a ewentualna odmowa przyjęcia jakiejś formy zabezpieczenia może nastąpić tylko na podstawie art. 72 ustawy o podatku akcyzowym, czyli w przypadku stwierdzenia, że proponowana forma nie zapewni pokrycia w terminie, w należnej wysokości lub w sposób skuteczny kwoty zobowiązania podatkowego.

– MF nie zamierza obecnie ograniczać dotychczasowego katalogu zabezpieczenia akcyzowego, zwłaszcza składanego przez gorzelnie rolnicze – zapewnia resort.

PAP