Europejscy farmerzy zawieszają mleczne protesty

Europejscy producenci wyrobów mlecznych zawiesili do 5 października trwający od dwóch tygodni strajk. Wtedy to ministrowie rolnictwa UE spotkają się, by przedyskutować francuskie propozycje zakończenia kryzysu w sektorze mleczarskim.

Farmerzy ostrzegli, że wznowią protest, jeżeli nie będą usatysfakcjonowani wynikiem spotkania, podała na swojej stronie internetowej Europejska Rada Mleka, która reprezentuje 140.000 rolników.

“Politycy wreszcie się ruszyli. Przerwiemy jeden aspekt farmerskiej rewolucji. Od teraz wznowimy dostawy mleka”, napisał w oświadczeniu Pascal Massol, prezes francuskiego stowarzyszenia APLI.

“Jeżeli nie zostaną podjęte poważne i czytelne decyzje polityczne, by przezwyciężyć katastrofalną sytuację na rynku mlecznym, natychmiast wznowimy nasz protest”, powiedział Massol.

Ministrowie rolnictwa UE spotkają się 5 października na nadzwyczajnym posiedzeniu, by przedyskutować francuskie propozycje interwencji i pomocy dla producentów wyrobów mlecznych, którzy cierpią z powodu załamania cen.

Około 80.000 producentów mleka w całej Europie przyłączyło się w ciągu ostatnich dwóch tygodni do protestów swoich francuskich kolegów. Zawiesili dostawy do mleczarni i wylali miliony litrów mleka.

Europejska Rada Mleka podała w komunikacie, że jej akcja spowodowała niedostarczenie około 500 milionów ton mleka, na co rynek zareagował natychmiastowym wzrostem cen.

Reuters