Elewatory i magazyny Elewarru są w dużej części niewykorzystane

Nowoczesne elewatory i magazyny państwowej spółki Elewarr są w dużej części niewykorzystane i przynoszą straty. Przez wiele lat służyły rolnikom, którzy sprzedawali do nich swoje zboże. A ceny tam ustalane były swego rodzaju wyznacznikiem dla innych transakcji w całym kraju.

Ale to już przeszłość. Dziś większość elewatorów jest pusta. A trzeba wiedzieć, że Elewarr to 7% powierzchni magazynowej w kraju, w której można zgromadzić 655 tysięcy ton ziarna.

Jednak wykorzystanie powierzchni składowej zmalało do 15% . To skutek braku interwencji na rynku zbóż i tego, że Polska będąc w Unii Europejskiej nie musi już utrzymywać dużych zapasów strategicznych ziarna.

Ale Elewarr to także towarzyszące magazynom zakłady produkcyjne i usługi dla rolników (młyny, kaszarnie, suszarnie i czyszczalnie). Dziś wszystko to jest nie czynne, a pracownicy poszli na zieloną trawkę.

Elewarr przestaje zarabiać, a więc przynosi straty. Czy państwo stać na takie marnotrawstwo? Kilka miesięcy temu ministerstwo rolnictwo mówiło o tym, że należało by tę wielka niewykorzystaną powierzchnię inaczej zagospodarować. Ale na razie nic się w tej sprawie nie dzieje.

Nie ma też odpowiedzi na ofertę Krajowej Federacji Producentów Zbóż, która chciała przejąć część Elewarru. Taką chęć zgłaszało też wiele różnych grup producenckich, ale nikt nawet nie chce z nimi rozmawiać. Na ostatniej liście zakładów, które ministerstwo Skarbu wytypowało do ewentualnej prywatyzacji, również nie ma tej firmy.

rolna.tvp.pl