Drogocenne buraki

Drogocenne buraki

W przyszłym roku Krajowa Spółka Cukrowa planuje zapłacić więcej za buraki cukrowe. Rolnicy chcieliby jeszcze wyższych stawek, ale obie strony wydają się być umiarkowanie zadowolone.

Największy polski koncern cukrowy krajowa Spółka Cukrowa zaoferowała plantatorom stawkę o 3 euro wyższą niż wynosi unijna cena minimalna.

Andrzej Sypka – cukrownia Kruszwica: powód był prosty. Poprawiła się sytuacja ekonomiczna spółki wszystkich koncernów, ponieważ ceny cukru na świecie, w Europie i w Polsce poszły do góry.

W górę poszły także nastroje plantatorów, choć oczekiwania były większe.

Piotr Luber – plantator z Wybranowa: wnioskowaliśmy o ceny na poziomie 33 euro. Po negocjacjach udało się nam zrealizować na poziomie 29 euro – niemniej niż 117 złotych.

Plantatorzy wywalczyli także dodatkowe pieniądze m.in. za wczesne dostawy oraz późne zbiory. Dostali także gwarancję przelicznika kursu euro poniżej, którego cena nie może spaść.

Kazimierz Kobza – KZPBC: jeżeli chodzi o ofertę krajowej spółki jest ona, wychodzi trochę do przodu i jest to dobry kierunek, ale jest to dalej poniżej średniej europejskiej o około 5-6 euro.

Krajowa Spółka Cukrowa zamierza zakontraktować w sezonie 2010/2011 około 4 milionów ton buraków cukrowych, z których wytworzy 550 tysięcy ton cukru.

W. Katner, W. Klich rolna.tvp.pl