Chmiel – ceny z dn. 18.08.09

Już za tydzień rozpoczną się zbiory chmielu. Szybko, ale to dlatego, że wegetacja roślin przyspieszyła, a szyszki na terenach, gdzie mniej padało, już dojrzały. O nastrojach producentów lepiej za to nie mówić, bo perspektywy zysków wyraźnie się oddalają.

W dodatku w wielu gospodarstwach został jeszcze surowiec z ubiegłego roku. Szacuje się, że może go być wciąż około 200-250 ton.

Skup tegorocznego surowca największy odbiorca w kraju – Chmiel Polski, rozpocznie najwcześniej dopiero w połowie września. A ceny w ramach podpisanych w ubiegłym sezonie 2 – letnich kontraktów kształtują się na poziomie od 12 do 25 złotych za kilogram szyszek.

  • Skup szyszek chmielowych:
  • jesień 2008 – 19-25 zł/kg
  • wiosna 2009 – 8-18 zł/kg
  • jesień 2009 – 12-25 zł/kg (tylko umowy kontraktacyjne)

Nowych umów firma w tym roku nie podpisywała. Co będzie na wolnym rynku poza systemem umów kontraktacyjnych, tego jeszcze nikt nie wie. Mniejsi odbiorcy uważają, że zapowiada się ciężki rok.

Chcieliby zapłacić rolnikom około 20 złotych za kilogram chmielu. Ale w sytuacji, kiedy niemieckie firmy już teraz usiłują podpisać umowy z naszymi rolnikami na tegoroczny surowiec po bardzo niskich cenach, może to być niemożliwe.

Polskie przedsiębiorstwa boją się o swoją konkurencyjną pozycję.

Anna Borowska rolna.tvp.pl