Cebula w niełasce

Cebula w niełasce

Jeszcze kilka lat temu Grabów można było nazwać cebulową stolica Polski, uprawiano tu ją aż na 1000-cu hektarach. Niskie ceny utrzymujące się przez kilka lat z rzędu skutecznie zniechęciły rolników, zasiewy spadły aż 5-krotnie.

Tegoroczne zbiory zapowiadają się dobrze pod warunkiem że ceny się utrzymają. Obecnie za 100 kilogramów cebuli można dostać 50-60 złotych a to gwarantuje niewielki ale jednak zysk mówią rolnicy. W ubiegłych latach było kiepsko dlatego gospodarze robili co mogli, aby ograniczyć koszty produkcji.

Ryszard Kostrzewski, wójt Grabowa: kiedy te ceny cebuli tak się załamały, to muszę powiedzieć, że prowadzili sami reprodukcję cebul w swoich gospodarstwach. Holenderskich cebul i polskich.

Jan Karolewski, rolnik: w tym roku ograniczyłem produkcję, ze względu na niską opłacalność produkcji cebuli, bo cena cebuli co roku jest coraz niższa. Natomiast koszty uprawy, tak samo jak wydajność cebuli jest coraz mniejsza. Wysokie koszty nawozów, wysokie koszty środków ochrony roślin.

Plon jest obfity średnio około 30 ton z hektara, cebula dobrej jakości między innymi dlatego do Grabowa przyjeżdżają handlowcy z całej polski aby warzywa kupić taniej bezpośrednio od rolników .

Stanisław Lesień, handlowiec z Kalisza: cebula jest ładna. W tym roku obrodziła, tylko chodzi o cenę. Tu jest zagłębie cebulowe, dlatego mam nadzieję, że kupię tutaj taniej.

Areał cebuli spadł w Grabowie do zaledwie 200 hektarów, część rolników zmieniła też odmiany i uprawia dymkę, za która można otrzymać więcej pieniędzy.

Tegoroczna cebula jest bardzo smaczna dlatego zupa z niej powinna być wyśmienita twierdzą rolnicy, kto chce będzie się mógł o tym przekonać na własnej skórze wystarczy 6 września przyjechać do Grabowa na święto cebuli.

Przemysław Lisiecki/OTV Łódź rolna.tvp.pl