Boni: zmiany w ubezpieczeniach rolników zależne od dochodów, nie od areału

Zmiany w systemie ubezpieczeń rolników będą zależne od dochodów jakie wykazują rolnicy, a nie od posiadanego przez nich areału – powiedział minister Michał Boni. Szef zespołu doradców strategicznych premiera odniósł się do doniesień „Gazety Wyborczej”, zdaniem, której zmiany w systemie ubezpieczeń i opodatkowania rolników miałyby przynieść budżetowi 2,5 mld zł rocznie.

„Jeśli jest rozważany jakiś model (zmian w KRUS – PAP), to związany z dochodami. (…) Pytanie, w którym momencie ci, którzy będą mieli określone dochody, będą uczestniczyć w głównym systemie (ZUS – PAP), to jest do dyskusji” – powiedział Boni w czwartek w Radiu TOK FM.

„Hektary mogą być wyłącznie punktem wyjścia do liczenia dochodów. Nie ma mowy o tym, by ktoś, kto ma tyle i tyle hektarów miał uczestniczyć w głównym systemie” – dodał.

Czwartkowa „Gazeta Wyborcza” podaje, że plan konsolidacji finansów publicznych zakłada m.in. zmiany dla rolników. Według „Gazety” ci, którzy mieliby co najmniej 15-hektarowe gospodarstwa, mieliby płacić podatek dochodowy i składki ZUS jak zwykli przedsiębiorcy. Budżet miałby na tym zyskać 2,5 mld zł rocznie.

„Jestem przeciwny likwidacji KRUS (…) nikt takiego zamiaru nie ma. Nie ma żadnego powodu, dla którego należałoby go likwidować” – powiedział Boni.

„W perspektywie roku 2025, 2030 my musimy rozmawiać o wydłużeniu aktywności zawodowej” – dodał.

W piątek, 29 stycznia, o 11.00 premier Donald Tusk zaprezentuje „Plan rozwoju i konsolidacji finansów 2010 – 2011”.

PAP