Mamy status kraju zwalczającego chorobę

Mamy status kraju zwalczającego chorobę

Za kilka dni rozpocznie się długo oczekiwane przyjmowanie wniosków o renty strukturalne. O tym kto dostanie świadczenie tym razem zadecyduje nie zasada kto pierwszy ten lepszy, a punktacja.

Do rozdysponowania jest zaledwie 114 milionów euro. To powinno wystarczyć dla mniej więcej 6 i pół tysiąca rolników. Już teraz wiadomo, że chętnych będzie więcej, bo na uruchomienie programu trzeba było czekać dwa lata.

Tomasz Kołodziej – prezes ARiMR – „Zwracam się do rolników z prośbą, informując o tym, aby nie ustawiać się w żadnych kolejkach, bo będzie ten czas jeśli chodzi o renty strukturalne, aby złożyć ten wniosek.”

Dokładnie dokumenty będą przyjmowane od 1 do 10 września. Tyle czasu powinno wystarczyć na to, aby kampania przebiegała bez kolejek i niepotrzebnych emocji

Tomasz Kołodziej – prezes ARiMR – „Data złożenia wniosku nie ma żadnego znaczenia. Trzeba się zmieścić w tym okresie. Wnioski później zostaną ocenione. Utworzony będzie ranking wniosków i renty będą przydzielane wg punktów.”

Maksymalnie można dostać 100 punktów. 50 za przekazanie prawie 35 hektarów ziemi, 40 gdy nowe gospodarstwo będzie miało prawie 60 hektarów. 5 za przepisanie gospodarstwa na osobę poniżej 40 roku życia i kolejne 5 gdy ma ono powierzchnię większą niż średnia krajowa.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP