Barroso interweniuje w sprawie blokady granicy bułgarsko-greckiej

Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso zaapelował we wtorek o kompromis między Grecją a Bułgarią w sprawie blokowania granicy między tymi krajami przez greckich rolników. Jednocześnie wyraził gotowość wkroczenia na drogę prawną, by zagwarantować swobodny przepływ towarów.

O interwencję Barroso zabiegał bułgarski premier Bojko Borysow, który we wtorek rozmawiał telefonicznie z szefem KE. Po rozmowie Barroso wydał komunikat, w którym położył nacisk na konieczność znalezienia porozumienia między rządami w Sofii i Atenach.

„Przewodniczący Barroso wzywa do znalezienia szybkiego i skutecznego rozwiązania. Komisja Europejska jest gotowa wykorzystać wszelkie dostępne ścieżki prawne, by zapewnić wolny przepływ towarów. Niemniej przewodniczący Barroso ma nadzieję, że można uniknąć sięgnięcia po środki prawne, które nie byłyby w interesie obywateli” – głosi oświadczenie.

Swoboda przepływu towarów to jedna z podstawowych zasad wspólnego rynku, na którego straży ma obowiązek stać Komisja Europejska.

Greccy rolnicy prowadzą blokadę przejść granicznych z Bułgarią, domagając się od swojego rządu zwiększenia dopłat do produkcji rolnej. Na niektórych przejściach kolejki tirów liczą wiele kilometrów. Jedna z bułgarskich organizacji małego biznesu zagroziła odwetowymi blokadami, ale premier Borysow sprzeciwił się planom podjęcia takich kroków.

W skardze przeciw Grecji do KE Bułgaria pisze, że w wyniku blokad ponosi straty w wysokości 3 mln euro dziennie.

PAP