Agencja Restrukturyzacji wypłaciła rolnikom ponad cztery miliardy złotych

Agencja Restrukturyzacji wypłaciła rolnikom ponad cztery miliardy złotych

Wynik nie jest zły, ale miał być dużo lepszy. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji wypłaciła rolnikom ponad cztery miliardy złotych. A to oznacza, że pieniądze ma na kontach ma ponad 500 tysięcy rolników.

Kilka tygodni temu urzędnicy zapewniali , że prawie milion rolników dostanie pieniądze przed końcem roku.

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa wypowiedź z 25 listopada „Według danych, które uzgadniamy teraz z ministrem finansów płatności w grudniu powinniśmy uzyskać na poziomie 65-68% całości puli, która będzie wypłacona naszym rolnikom”.

Jolanta Dobiesz – ARiMR, wypowiedź z 3 grudnia „Agencja zaplanowała, że w miesiącu grudniu płatności dostanie ponad milion rolników to jest 75% wszystkich, którzy ubiegali się o płatności, a wypłacona kwota stanowić będzie około 9 miliardów złotych”.

Większość rolników potraktowała te zapewnienia bardzo poważnie. Nie było powodu, aby nie wierzyć urzędnikom bo przez pierwsze trzy dni dopłaty trafiły na konta jednej trzeciej uprawnionych. Sceptycznie o zapowiedziach Agencji wypowiadali się tylko nieliczni.

Jarosław Woźniak – Sławno „Ja nie wierzę, że te pieniążki będą w grudniu”.

Teraz jednak okazuje się ,że pan Jarosław miał rację. Do tej pory pieniędzy nie dostała nawet połowa rolników.

Marian Zalewski – wiceminister rolnictwa „W tej sprawie dużo do powiedzenia ma minister finansów. Agencja Restrukturyzacji operację jest w stanie dokonać każdego dnia”.

Resort rolnictwa zapewnia jednak, że pieniądze powinny trafić na konta rolników najszybciej jak to będzie możliwe.

Marian Zalewski – wiceminister rolnictwa „Nie chcielibyśmy, żeby top było w maju, ale to tez nadal jest zgodne z prawem. Rolnikom należą się dopłaty od 1- go grudnia do czerwca następnego roku”.

Zdaniem rolników pieniądze przydadzą się o każdej porze roku. Problem w tym, że teraz można zrobić dużo korzystniejsze zakupy.

Jarosław Woźniak – Sławno „Jak by były w tej chwili to bym za nich kupił nawozy, bo jeszcze jest opcja że od Nowego Roku jeszcze pójdą w górę, ale na dzień dzisiejszy nie mamy, także trudno jest powiedzieć co będzie”.

Jedno jest pewne prędzej czy później dopłaty będą wypłacone. Teraz jednak urzędnicy nie chcą składać żadnych deklaracji. Agencja Restrukturyzacji zapewnia tylko, że jest gotowa do wypłaty środków dla ponad miliona stu tysięcy rolników. Ale wszystko w rękach ministra finansów.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP