9 tysięcy wniosków o premię dla młodego rolnika

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło w ciągu tygodnia 9 tys. wniosków o dotacje dla młodego rolnika. W wielu województwach limit środków został już wyczerpany mimo zwiększenia puli pieniędzy – poinformowała Agencja.

ARiMR rozpoczęła nabór wniosków na dotację 17 sierpnia br. i będzie je przyjmowała do wyczerpania limitu środków, lecz nie dłużej niż do 31 grudnia br.

Jak dowiedziała się PAP w Departamencie Komunikacji Społecznej ARiMR, zwiększona pula środków została już przekroczona w woj. kujawsko-pomorskim (gdzie wpłynął tysiąc wniosków), jak również w woj. warmińsko-mazurskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Blisko końca limitu środków jest w woj. zachodniopomorskim, pomorskim i podlaskim. Najmniej wykorzystanego limitu jest w woj. dolnośląskim i małopolskim.

Zainteresowanie młodych rolników otrzymaniem dotacji było tak duże, że minister rolnictwa Marek Sawicki zwiększył dwukrotnie pulę środków na ten cel z 100 do 200 mln euro. Decyzja ta oznacza, że w tym roku ze wsparcia będzie mogło skorzystać ponad 10 tysięcy młodych rolników.

Na Podkarpaciu złożono ponad 200 wniosków. Jak wyjaśnił PAP dyrektor oddziału ARiMR w Rzeszowie Marek Ordyczyński, aby otrzymać dotację, rolnik musi mieć gospodarstwo o powierzchni równej średniemu gospodarstwu w województwie. W woj. podkarpackim jest to 4,6 ha. Gospodarstwo w ciągu trzech lat musi wzrosnąć do wielkości średniego gospodarstwa w Polsce, czyli liczyć ponad 10 ha.

Także na Lubelszczyźnie unijny program pomocy dla młodych rolników cieszy się dużym powodzeniem. Jak powiedział PAP dyrektor lubelskiego oddziału ARMiR Andrzej Bieńko, do wtorku wnioski o tę pomoc złożyło blisko 900 osób. W tym regionie do rozdysponowania jest 88 mln zł. Bieńko przewiduje, że z programu skorzysta w Lubelskiem ok. 1400 osób, a limit środków zostanie wyczerpany w ciągu kilku tygodni.

Ponad 470 osób złożyło do tej pory wnioski w oddziale ARiMR w Kielcach. Świętokrzyskie ma na ten cel 33 mln zł. Przyjęte wnioski opiewają już na 35,5 mln zł, to jest 105 proc. limitu – poinformowała kierowniczka biura wsparcia inwestycyjnego Anna Wojtyś.

W ocenie Agencji, o dużym zainteresowaniu tegorocznym naborem zdecydowało zwiększenie kwoty środków, o które można się ubiegać – z 50 do 75 tys. zł oraz ułatwienia w otrzymaniu pieniędzy. Duży wpływ ma także zapowiedź uruchomienia działania „renty strukturalne” – ARiMR będzie przyjmowała dokumenty na ten cel od 1 września br. Wielu rolników spełniających kryteria przyznania takich rent (warunkiem jest m.in. ukończenie 55 lat) postanowiło starać się o renty i przekazać swoje gospodarstwa następcom, którzy z kolei występują o premie dla młodych rolników.

Ubiegający się o unijne wsparcie startu zawodowego muszą przygotować plan rozwoju gospodarstwa, w którym m.in. zadeklarują, jakie inwestycje zamierzają przeprowadzić. 70 proc. otrzymanej kwoty musi być przeznaczone na inwestycje zapisane w tym biznesplanie. Pozostałą część premii beneficjent może wydać na dowolny cel.

Na pomoc dla młodych rolników w budżecie PROW 2007-2013 zaplanowano 420 mln euro. W ramach wcześniejszych naborów premie przyznano już około 6 tys. beneficjentów na łączną kwotę 70 mln euro. Oznacza to, że do końca rozliczenia programu, czyli do 2015 roku, do wydania jest jeszcze około 350 mln euro. Kwota ta pozwoli udzielić wsparcia ponad 18 tys. rolników.