8 miliardów na rozwój gospodarstw

Specjalistyczne maszyny i nowoczesne budynki gospodarcze. 8 miliardów złotych w najbliższym czasie zainwestują rolnicy w rozwój gospodarstw. A wszystko za sprawą unijnych dotacji.

Andrzej Gilewski ze Szczytna kończy budowę nowoczesnej przechowalni. Za kilkanaście dni zamierza złożyć wniosek o płatność do Agencji Restrukturyzacji.

Andrzej Gilewski, wieś Szczytno: jeżeli by nie było tej pomocy to miałbym bardzo ciężko, na połowę mniejszy budynek bym się zdecydował . A tak jest łatwiej startować z taką inwestycją.

Ale na tym nie koniec. Pan Andrzej zamierza także unowocześnić park maszynowy. Aby zwrot dotacji był jeszcze wyższy rolnik postanowił prowadzić rachunkowość.

Andrzej Gilewski, wieś Szczytno: ja przeszedłem na VAT ze względu na to, że w inny sposób nie mógłbym sobie odliczyć a tak to jest troszeczkę lżej. Jeszcze moje gospodarstwo nie ma ONW to ja mam zwrot tylko 40% plus VAT to będę miał 50%.

Z pierwszego naboru wniosków na program modernizacji gospodarstw rolnych Agencja Restrukturyzacji wypłaciła już ponad miliard złotych. Kolejny miliard trafi do rolników w najbliższych dniach.

Zofia Szalczyk, wiceprezes ARiMR: już pierwsze płatności na około 10 milionów złotych z drugiego naboru z modernizacji zostały przygotowane dla beneficjentów.

W niektórych firmach zajmujących się sprzedażą maszyn i urządzeń rolniczych zabrakło sprzętu, który rolnicy chcieli kupić dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP