22 państwa UE apelują o silną Wspólną Politykę Rolną

22 z 27 państw UE, w tym Polska, przyjęły w czwartek w Paryżu apel o „silną” Wspólną Politykę Rolną, biorącą pod uwagę zróżnicowanie rynku żywnościowego Europy, obronę dochodów rolników i ochronę środowiska.

W czwartkowym paryskim spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortów rolnictwa 22 krajów Unii. Nie uczestniczyło w nim pięć krajów: Wielka Brytania, Holandia, Dania, Szwecja i Malta.

Francuski minister rolnictwa Bruno Le Maire podkreślił na konferencji prasowej, że podczas obrad nie poruszano szczególnie kontrowersyjnego tematu – wielkości budżetu Wspólnej Polityki Rolnej, począwszy od 2014 roku. Wiele państw UE obawia się dalszego spadku środków na Wspólną Politykę Rolną w kolejnych latach. Inne – jak Wielka Brytania – mają odmienne zdanie w tej kwestii.

„Chcemy najpierw porozumieć się co do celów politycznych, zanim przejdziemy do dyskusji, do ustalenia budżetu” – podkreślił Le Maire.

Polskę reprezentował na spotkaniu – w zastępstwie ministra rolnictwa Marka Sawickiego – podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Andrzej Dycha. „W gronie 22 krajów Unii daliśmy dziś jasny sygnał polityczny, że oczekujemy w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 silnej i ambitnej WPR” – powiedział PAP Dycha.

Jego zdaniem, taka polityka powinna utrzymać we wspomnianym okresie „co najmniej taki sam poziom wspólnotowego finansowania rolnictwa jak dzisiaj”. „Wiadomość wysłana dziś z Paryża ma uprzedzić pewne niepokojące kierunki w zmianie priorytetów finansowania polityki rolnej” – dodał.

Dziennikarze pytali uczestników obrad, jak UE zamierza przezwyciężyć niechęć czołowych europejskich producentów rolnych – Brytyjczyków czy Holendrów – do wysokich wydatków na rolnictwo. Le Maire odparł, że jest „głęboko przekonany”, że wszystkie 27 państw Unii znajdzie wkrótce porozumienie w kwestii budżetu WPR.

W obecnym budżecie UE wydatki na rolnictwo stanowią około 42 proc. budżetu unijnego, do 2013 roku mają one spaść do 32 proc.

PAP