100 milionów dla producentów mleka

100 milionów dla producentów mleka

Dodatkowe 100 milionów euro dla producentów mleka. Unii Europejska płaci za inwestycje. Wnioski będzie można składać najpóźniej do połowy roku. Problemów z wydaniem tych funduszy nie będzie, zapewniają hodowcy, którzy już zacierają ręce.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pieniądze zostaną wydane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że fundusze powiększą jedno z jego działań, a konkretnie „modernizację gospodarstw”.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: będą te środki tylko i wyłącznie dla producentów mleka, którzy mają przyznaną kwotę hurtową. Na tych samych zasadach jak wszystkie działania modernizacji.

Hodowcy bydła mlecznego już nie mogą doczekać się pieniędzy. Deklarują, że zostaną zagospodarowane szybko i sprawnie. Unijną pomoc będzie można wydać na zakup sprzętu, urządzeń rolniczych oraz na budowę i modernizację budynków gospodarskich.

Zbigniew Urny – Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka: jak przyjdą te pieniądze to trzeba zrobić wszystko, żeby je wykorzystać, żeby zostały skonsumowane.

To kolejny prezent dla producentów mleka z Unii Europejskiej. W zeszłym roku otrzymali dodatkowe 20 milionów euro, które mają być wydane do końca czerwca. Te fundusze dostaną jednak tylko młodzi rolnicy do 40 roku życia, który limit produkcji jest większy niż 50 tysięcy kilogramów.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP