Wielkie liczenie

Rolnicy którzy złożyli wnioski o dodatkową pomoc dla sektora mleczarskiego muszą uzbroić się w cierpliwość. Dokumenty będą sprawdzane jeszcze przez jakiś czas, a wypłaty pieniędzy rozpoczną się w drugiej połowie czerwca.

Jak na razie do Agencji Rynku Rolnego trafiło 70 tysięcy wniosków o przyznanie pomocy. Maksymalnie może ją otrzymać 93 tysiące rolników. Ale wciąż spływają dokumenty wysłane pocztą. Agencja czeka na nie do połowy miesiąca, a potem rozpoczyna się wielkie liczenie.

Anna Reps – Bednarczyk – ARR: do końca maja, dyrektorzy poszczególnych oddziałów terenowych musza nam przekazać informację ile jest poprawnie zweryfikowanych wniosków i ile kilogramów dostaw z tych wniosków wynika.

Od tego bowiem zależy jak zostanie podzielone 20 milionów 200 tysięcy euro unijnej pomocy. Wysokość dopłaty dla każdego beneficjenta poznamy na początku czerwca. Potem nastąpi między innymi weryfikacja numerów kont bakowych rolników i od połowy czerwca ruszą przelewy.

Anna Reps – Bednarczyk – ARR: płatność każdy producent musi otrzymać do końca czerwca tego roku.

Dodatkowa pomoc dla hodowców bydła mlecznego w związku z kryzysem na rynku została przyznana przez Unię Europejską w październiku zeszłego roku.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP