Szkoły rolnicze uratowane

Wprawdzie jeszcze nie do końca, bo nowe przepisy musi jeszcze podpisać prezydent, ale wszystko jest na dobrej drodze.

Poszło o zmiany w ustawie w finansach publicznych. W jej efekcie szkoły pozostające pod nadzorem ministra rolnictwa miały utracić tzw. rachunek dochodów własnych, na który trafiały wypracowane przez nie pieniądze. Co więcej ustawa przewidywała likwidację tzw. gospodarstw pomocniczych działających przy szkołach.

Ryszard Kawczyński, Zespół Szkól Rolniczych w Karolewie – „Rachunek dochodów własnych umożliwia nam utrzymanie i finansowanie produkcji rolniczej to co po prostu sprzedajmy mleko, pszenice, rzepak te pieniądze mogą wraca do tej działalności.”

W efekcie wszystkie pieniądze zarobione przez szkoły także te z dopłat bezpośrednich miały trafiać do ministra finansów.

Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa – „Wszystkie dochody uzyskiwane przez jednostki jaką są szkoły muszą być odprowadzane do ministerstwa finansów natomiast na wydatki będzie posiłkowane ze specjalnie utworzenie rezerwy budżetowej która jest utworzona w związku z reformą finansów publicznych”

W opozycji, która kilka lat temu przejmowała część szkół rolniczych od samorządów zawrzało.

Jan Krzysztof Ardanowski, Prawo i Sprawiedliwość – „Teraz próba zabrania pieniędzy szkołom rolniczym które mogą być wypracowane na posiadanym majątku jest dalszym niszczeniem szkół rolniczych, nie zaproponowano niczego nowego, za chwile nie będzie miał kto kształcić rolników.”

Od początku było wiadomo, że sprawa jest poważna, ale w sensie legislacyjnym prosta do załatwienia. Wystarczy powiedzieć, że takie problemy mają tylko szkoły rolnicze podległe rządowi, ale już te samorządowe nie. Wszystko zależało od tego jak szybko zareagują posłowie. Udało się.

Stanisław Stec, poseł SLD – „Od pierwszego stycznia 2011 roku nie będzie w tym zakresie żadnych zmian szkoły rolnicze będą miału swój rachunek specjalny nadal.”

W gestii ministra rolnictwa pozostaje 45 szkół rolniczych. 13 z nich dysponuje własnymi gospodarstwami. Przynoszą one dochód placówce, a z drugiej strony uczniowie uczą się tam zawodu w praktyce.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP