Sprzedaż owoców i warzyw na rynkach hurtowych stabilna

Rynki hurtowe nie odczuwają kryzysu, a sprzedaż owoców i warzyw pozostaje stabilna rok do roku. Ceny warzyw w pierwszych dniach października są niższe rok do roku i ten trend powinien się utrzymać w kolejnych miesiącach – powiedzieli przedstawiciele Stowarzyszenia Polskie Rynki Hurtowe (SPRH).

„Rynki hurtowe w Polsce nie odczuły kryzysu, ponieważ sprzedawane są tam podstawowe produkty spożywcze. Kryzys musiałby być bardzo głęboki, by przeniósł się na rynek spożywczy” – powiedział dziennikarzom Zenon Daniłowski, wiceprezes SPRH.

„Można nawet powiedzieć, że z tego powodu, że w ramach działań oszczędnościowych luksusowe dobra spożywcze są mniej kupowane, więcej kupuje się dóbr podstawowych, które są przedmiotem obrotu na rynkach hurtowych” – dodał.

Grzegorz Hempowicz, prezes SPRH i prezes Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu (WGRO), poinformował, że w porównaniu z rokiem ubiegłym sprzedaż owoców i warzyw pozostaje na porównywalnym poziomie.

„Kryzysu w naszej branży nie ma. Sprzedaż owoców i warzyw jest podobna jak w ubiegłym roku” – powiedział Hempowicz.

„Widać było przejściowe załamanie w sprzedaży kwiatów, sztucznych dodatków, czy dekoracji, ale wydaje się, że tu też wychodzimy na prostą” – dodał.

W pierwszych dniach października hurtowe ceny warzyw są niższe rok do roku. Tańsze są też owoce, z wyjątkiem jabłek i gruszek.

„Ceny krajowych warzyw notowanych na Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej są niższe rok do roku, z wyjątkiem rzodkiewki i pomidorów z upraw polowych. Jeśli chodzi o owoce, nieco droższe są w tym roku jabłka i gruszki. Ceny pozostałych owoców są niższe” – powiedział PAP Hempowicz, prezes WGRO.

Na WGRO średnie ceny cebuli za pierwsze 9 miesięcy były porównywalne rok do roku i wyniosły 0,92 zł/kg. Średnie ceny kapusty były niższe o 63 proc. rdr i wyniosły 0,42 zł/kg. Z kolei marchew była droższa o 10 proc. i kosztowała 1,51 zł/kg, a za 1 kg pomidorów spod osłon trzeba było średnio zapłacić 5,19 zł (wzrost o 22 proc. rdr).

Zdecydowanie niższe ceny uzyskiwali dostawcy owoców deserowych.

Hurtowe ceny truskawek były niższe o 27 proc. rdr i wyniosły 5,86 zł/kg, a malin o 10 proc. niższe i wyniosły 13,03 zł/kg. Średnia cena borówek amerykańskich spadła rok do roku o 20 proc. do 15,36 zł/kg, a wiśni o 6 proc. do 2,43 zł/kg.

Zdaniem Hempowicza można się spodziewać, że w tym roku tańsze niż w ubiegłym roku będą krajowe warzywa gruntowe, a droższe krajowe jabłka.

„Na podstawie dotychczasowych trendów można stwierdzić, że krajowe warzywa gruntowe powinny być tańsze niż w ubiegłym roku a krajowe jabłka droższe. W przypadku owoców i warzyw z importu ich poziom cen w dużej mierze uzależniony będzie od cen światowych i kursu złotego” – powiedział Hempowicz.

W Polsce jest 28 rolno-spożywczych rynków hurtowych. Ich głównymi klientami są małe sklepy detaliczne, restauracje i hurtownie.

Szacuje się, że na rynkach hurtowych w Polsce sprzedaje się rocznie około 2,6 mln ton warzyw, co stanowi około 50 – 60 proc. udziału w obrocie towarowym i około 1,4 mln ton owoców, co stanowi około 30 – 40 proc. obrotu.

PAP