Redukcja zatrudnienia w administracji publicznej

Rząd planuje 10% redukcję zatrudnienia w administracji publicznej do 2013 roku. Cięcia dotknął KRUS oraz trzy rządowe agencje zajmujące się rolnictwem. Ale już teraz wiadomo, że nie będzie to takie proste.

Jeszcze w zeszłym tygodniu przed decyzją Rady Ministrów szefowie największych rolniczych agencji zapewniali, że przyszłoroczna sytuacja finansowa jest stabilna.

Tomasz Kołodziej – prezes ARIMR „Myślę, że pieniędzy w zupełności nam wystarczy.”

Pieniędzy może i starczy, ale kłopoty przyszły z zupełnie innej strony. Rząd przyjął bowiem właśnie projekt ustawy, która jest częścią pakietu konsolidacji finansów publicznych. Dokument wprowadza przepisy, które umożliwią ograniczenie zatrudnienia w administracji publicznej, obniżą jej koszty funkcjonowania oraz poprawią efektywność.

Etatów ma ubywać. Na liście instytucji wytypowanych do redukcji między innymi: KRUS, Agencja Restrukturyzacji, Rynku Rolnego oraz Nieruchomości Rolnych.

Leszek Korzeniowski – poseł PO „Popieram tego typu funkcjonowanie państwa, bo to świadczy o tym że rząd chce aby państwo było tańsze. 10% urzędników to jest jednak olbrzymia skala.”

Ale w praktyce realizacja takich planów będzie co najmniej dyskusyjna. Pierwszy przykład z brzegu to Agencja Nieruchomości Rolnych. W przyszłym roku ma zwiększyć swoje dochody i odprowadzić do budżetu państwa 2 miliardy złotych.

Tomasz Nawrocki – prezes ANR „Kolejny rok czyli 2011, to rok w którym wystawimy do sprzedaży czy w procedurach przetargowych będzie 300 tysięcy hektarów.”

Realizacja tych planów będzie trudna, albo niemożliwa, jeżeli z pracy odejdzie co dziesiąty pracownik. Podobne zagrożenia są w przypadku Agencji Restrukturyzacji i Rynku Rolnego.

Wojciech Pomajda – SLD „ W dniu dzisiejszym gdyby to miało nastąpić z dnia na dzień to następuje paraliż w agencjach płatniczych a ja przypomnę krótko, że te agencje już w tej chwili powinny przygotowywać się do nowej perspektywy finansowej na lata 2013-2020.”

Projekt przewiduje, że ustawa powinna wejść w życie w stycznia przyszłego roku. A utrzymanie zatrudnienia na zmniejszonym o 10% poziomie będzie obowiązywać do końca 2013 roku.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP