Poidła dla bydła – Ile wody potrzebuje bydło?

Poidła dla bydła - Ile wody potrzebuje bydło?

To zależy od: wieku, wydajności, stanu fizjologiczego (fazy laktacji), kierunku i intensywności produkcji w gospodarstwie, składu pobieranych pasz oraz temperatury otoczenia (pory roku).

  • Dobowe zapotrzebowanie bydła na wodę
  • Krowy wysokowydajne: 100 – 130 l
  • Krowy zasuszone: 25-30 l
  • Krowy w wysokiej ciąży: 45 l
  • Cielęta do 3 m-ca życia: 20 % masy ciała
  • Cielęta 3 – 6 m-c życia: 12 % masy ciała
  • Bydło opasowe: 30-40 l

Poidła miskowe

Najczęściej stosowane w oborach uwięziowych – 1 poidło przypada maksymalnie na 2 sztuki bydła, w oborach wolnostanowiskowych 1 poidło przypada na 12 – 17 krów. Pojemność miski wynosi 1 – 3 l. Przepływ wody w poidłach miskowych: dla cieląt 1,5 – 2 l/min, dla bydła dorosłego 10 – 20 l/min. Zbyt wolny przepływ wody nie zapewnia pokrycia jej zapotrzebowania, zbyt szybki powoduje zalewanie nozdrzy krów i zniechęca je do picia.

Poidła miskowe z językiem

Poidła powinny mieć wysoką trwałość, być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zwykle są wykonane z materiałów takich jak: żeliwo lakierowane proszkowo, tworzyw sztucznych (specjalnie wzmacnianych) lub blach nierdzewnych. Uruchomienie dopływu wody odbywa się przez zawór sprężynowy, uruchamiany przez bydło (naciśnięcie powoduje wypływanie wody do miski). Można je zamontować na ścianie lub na rurze (za pomocą specjalnych obejm). Najczęściej posiadają przyłącze wody 1/2″, od góry i od dołu.

Bydło mleczne powinno mieć stały dostęp do wody, badania dowiodły, że krowy z nieograniczonym dostępem do wody miały lepsze wyniki produkcyjne od tych, które były pojone dwu – trzykrotnie w ciągu doby.

Po udostępnieniu krowom możliwości swobodnego korzystania z poidła w ciągu doby ich mleczność może wzrosnąć o 10 -15%, a przyrost masy ciała opasów może się zwiększyć o 3 – 5%.

  • Skutki niedoboru wody u bydła
  • Krowy mleczne – spadek wydajności
  • Cielęta – zahamowanie wzrostu
  • Większe zużycie paszy na każdy kilogram wyprodukowanego mleka
  • Spadek odporności
  • Zaburzenia rozrodu

Poidła miskowe z zaworem pływakowym

Miska zrobiona jest z żeliwa lub mocnych, odpornych na pęknięcia tworzyw sztucznych. Uruchomienie dopływu wody odbywa się przez zawór pływakowy, ustawiony na określony poziom wody w misce. Można je zamontować na ścianie lub na rurze ( za pomocną specjalnych obejm). Najczęściej posiadają przyłącze wody 1/2″.

Poidła dla bydła z zaworem rurkowym

Najczęściej stosowane dla młodych osobników, które uczą się pić z poidła. Zwierzę chcące się napić nieświadomie dotyka zawór, który reaguje na stosunkowo słaby nacisk, powodując wypływ wody do miski. W ten sposób cielę lub jagnię szybko uczy się, jak korzystać z poidła. Zawór rurkowy działa już przy niewielkim nacisku. W poidłach tego typu można regulować szybkość przepływu wody. Mogą być montowane na ścianie lub na rurze.

Poidła zbiornikowe posiadające zawór pływakowy o dużej przepustowości

W oborach wolnostanowiskowych na każdą grupę zwierząt powinny przypadać 2 poidła komorowe – zapewnia to odpowiedni dostęp do wody dla wszystkich krów, także tych stojących niżej w hierarchii stada. Najczęściej na jedno poidło powinno przypadać 20 – 25 sztuk bydła mlecznego. Poidła powinny być wykonane z odpornego polietylenu, a wszystkie krawędzie powinny być wyprofilowane do wewnątrz, by uniemożliwić skaleczenia się zwierzęcia.

Poidła dla bydła pastwiskowe

Mogą być stosowane na wybiegach i okólnikach w pobliżu budynków gospodarskich. Dwa główne rodzaje źródła wody na pastwisku to: poidła o dużej pojemności, z których może jednocześnie korzystać większa ilość sztuk bydła, oraz auto-tankery, niewielkie urządzenia, które służą do automatycznego pobierania wody, mogą być zamontowane na wszelkich pojemnikach, lub korytach. Istnieją także poidła wykorzystujące ciśnienie grawitacyjne, montowane bezpośrednio na beczkowozach.

Poidła podgrzewane

Składają się z miski, pod którą znajduje się grzałka o niewielkiejmocy (50 – 80W), zasilana prądem elektrycznym o mocy 24V, przez transformator bezpieczeństwa zasilany z sieci 230V. W dowolnejczęści obudowy znajduje się zaizolowana rura doprowadzająca wodę tak, by nie zamarzała. Włączony w obwód elektryczny termostat włącza ogrzewanie przy minimalnej temperaturze np. 4°C, i wyłącza, gdy temperatura jest wyższa.

Nowoczesne poidła niezamarzające np. Isobac, posiadają podwójne ściany z polietylenu, pomiedzy którymi jest izolacja termiczna. Dolna części poidła jest w pełni izolowana. Duże komory zapewniają stały dostęp dowody. Przepływ wody w poidłach wynosi 34l/min przy ciśnieniu 4 bar. Niski poziom wody i wysoki jej przepływ zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń organicznych na dnie oraz rozwojowi kultur bakterii wywołujących mastistis i biegunki u cieląt.

Poidła miskowe podgrzewane przeznaczone są dla 15 sztuk bydła oborze wolnostanowiskowej. Poidła LAKCHO i STALCHO posiada dopływ wody 1/2″ od spodu. Są odporne na mrozy do -20°C. Powinny być montowane na podwyższeniu – dostępne są specjalnie dopasowane cokoły lub można również samemu zbudować podwyższenie, używając do tego np. betonowej podstawy o średnicy 300 mm.

Poidła izolowane posiadają grubą izolację termiczną ścian, nie potrzebują grzałki zasilanej prądem elektrycznym, lecz działają na zasadzie termosu. Tego typu poidła zapewniają zwierzętom latem chłodną wodę, w zimie zapobiegają jej zamarzaniu. Posiadają zawór pływakowy. Uruchomienie poidła następuje po naciśnięciu kuli zamykającej. Poidło dwukulowe przeznaczone jest dla 40 sztuk bydła lub 60 owiec, poidła jednokulowe służą dwukrotnie mniejszej liczbie zwierząt. Pamiętajmy, eksploatacja poideł izolowanych nie wymaga dodatkowych nakładów w postaci np. zużycia prądu (które jest nieodzowne przy używaniu poideł podgrzewanych).

Zimą temperatury mogą spadać poniżej 20°C. Co zrobić, jeśli posiadamy oborę, w której są zamontowane zwykłe poidła miskowe? Wystarczy nieco ulepszyć instalację, poprzez dodanie do niej odpowiednich zaworów, zaizolowanie rur doprowadzających wodę do poideł lub zamontowanie na rurach przewodówgrzewczych. By zabezpieczyć poidła należy zamontować w nich zawór w kształcie stożka. Kształt ten uniemożliwia zatrzymanie się w nim wody. By poidło nie zamarzało powinno być przytwierdzone do ściany pod kątem 5°, co umożliwia odpływanie resztek wody z zaworu.

OPISANE POIDŁA MOŻNA ZAKUPIĆ W WWW.AGROSKLEP24.PL
http://www.agrosklep24.pl/szukaj/?kw=poid%C5%82o&idk=