Podstawy ekologicznej ochrony warzyw

Podstawy ekologicznej ochrony warzyw

Ekologiczna uprawa warzyw opiera się – przede wszystkim – na stosowaniu naturalnych środków ochrony roślin. Rolnicy muszą jak najlepiej zadbać o to, żeby rośliny miały optymalne warunki do rozwoju i były chronione przed wszelkiego rodzaju chwastami, szkodnikami i chorobami. Chodzi nie tylko o dobór i terminowe przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych, ale też wybór najlepszych, ekologicznych środków ochrony roślin.

Uprawa warzyw – jak zwalczyć szkodniki i choroby?

W ekologicznej uprawie warzyw, szkodniki i choroby można zwalczyć, stosując jedną z trzech metod: agrotechniczną, mechaniczną lub biologiczną. Na czym polegają?

Metoda agrotechniczna to nic innego, jak zapobieganie chorobom i szkodnikom poprzez stworzenie roślinom optymalnych warunków do wzrostu. W tym przypadku, duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie i późniejsza uprawa gleby. Warto pamiętać o doborze odpowiednich gatunków i odmian, np. takich, które będą odporne na choroby czy stosowanie różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych. Istotne jest także skrupulatne przestrzeganie terminów siewu i późniejszego zbioru poszczególnych gatunków.

Metoda mechaniczna polega na zbieraniu i niszczeniu szkodników. Do tego celu stosuje się pułapki lepowe lub siatki. Poza tym, ręcznie usuwa się chore fragmenty roślin, wycina porażone pędy lub obrywa chore liście.

Metoda biologiczna to korzystanie z innych żywych organizmów do zwalczania patogenów i szkodników. Dobrym przykładem będzie np. zwabianie ptaków, które zjadają gąsienice i larwy lub sprowadzanie biedronek, które żywią się mszycami i przędziorkami. Z kolei do zwalczania chorób są stosowane wszelkiego rodzaju wywarów i wyciągów roślinnych.

Do ochrony i nawożenia ekologicznych upraw warzyw bardzo często stosuje się specjalistyczne produkty na bazie naturalnych składników: https://agrosimex.pl/product-category/produkcja-ekologiczna/.

Ekologiczna ochrona warzyw przed szkodnikami

Wbrew pozorom, wiele ogrodowych zwierząt jest sprzymierzeńcami w walce z uciążliwymi szkodnikami. Warto wspomnieć, chociażby o biedronkach, które pomagają pozbyć się mszyc czy pszczołach, motylach i trzmielach, które są efektywnymi zapylaczami. Stosowanie insektycydów jest dla wspomnianych stworzeń bardzo szkodliwe, tym bardziej należy z nich zrezygnować. Zamiast nich, podczas uprawy warzyw, coraz częściej stosuje się tzw. efektywne mikroorganizmy, czyli preparaty biologiczne, które zawierają przyjazne bakterie. Wśród nich można znaleźć m.in. preparaty do kompostowania, stymulujące fotosyntezę czy pozytywnie wpływające na regenerację roślin. Jednym z takich preparatów jest Delfin WG: https://agrosimex.pl/product/delfin-wg/. To biologiczny środek na bazie zarodników i kryształów, przeznaczony do zwalczania różnego rodzaju gąsienic i szkodników z rzędu motyli. Dżdżownice, które spożyją środek, po kilku godzinach przerywają żerowanie, a po kolejnych kilku dniach – obumierają.