Opryskiwacz Techlander do zastosowań z pojazdami ATV

Opryskiwacz Techlander do zastosowań z pojazdami ATV

Opryskiwacz Techlander dedykowany jest do zastosowań z pojazdami ATV typu Yamaha Grizzly. Jest on montowany na tylnej ramie ładunkowej mikrociągnika, do której przytwierdza się go w bardzo prosty sposób metalowymi jarzmami.

Napędzana elektrycznie pompa opryskiwacza jest podłączona „na sztywno” pod instalację prądową mikrociągnika. Zbiornik ma pojemność 70 litrów, zatem masa opryskiwacza nie przewyższa dopuszczalnego obciążenia tylnego bagażnika. Z instrumentów obsługowych mamy wszystko co potrzeba – zawory, rozdzielacz, filtry i manometr. Szerokość standardowej belki wynosi 3 m, ale opcjonalnie możemy zamówić większą. Za to bardzo przydatnym wyposażeniem, znacznie poszerzającym zakres zastosowań opryskiwacza, jest lanca z kilkunastometrowym przewodem. Umożliwia ona dostęp do wielu trudnych miejsc, które trzeba potraktować np. herbicydem totalnym. Oprysk z lancą bardzo ułatwia również ochronę chemiczną drzewach owocowych w młodych nasadzeniach.

Do uruchomienia opryskiwacza wystarczy przesunąć przełącznik prądowy umieszczony przy ramie opryskiwacza. Rozdzielacz jest trzysekcyjny. W razie potrzeby można zamknąć dopływ cieczy do poszczególnych rozpylaczy za pomocą zaworów w końcówkach rozpylających.

Oprysk z użyciem czterokołowca Yamaha jest szczególnie przydatny, gdy trzeba chronić uprawy
o wąskim (często nietypowym) rozstawie międzyrzędzi. Przy tym nie bez znaczenia jest to, że ATV ze względu na (bardzo) niskociśnieniowe opony i dodatkowo niewielką masą własną wywiera niezwykle mały nacisk na glebę oraz na rośliny. Zatem minimalizuje się wygniatanie chronionego łanu. Trzeba przyznać, że pod tym względem z pojazdem ATV nie może równać się właściwie żaden traktor.

Sprawa wykorzystania ATV-ów zestawionych z małymi opryskiwaczami nabiera znaczenia tym większego, gdy weźmiemy pod uwagę światowy trend w ochronie roślin – bardzo dużą redukcję cieczy roboczej (z kilkuset do kilkudziesięciu litrów cieczy na hektar). Dla przykładu, z wykorzystaniem technologii MicroDrip (rozpylacze napędzane elektrycznie) dawkę oprysku roztworem glifosatu (substancja aktywna stosowana w większości herbicydów totalnych) można obniżyć nawet do 20 l/h.

Opryskiwacz Techlander do zastosowań z pojazdami ATV