Opryskiwacz na GPS

Nawigacja satelitarna usprawni polskie sadownictwo. System GPS to jeden najważniejszych elementów najnowszego wynalazku, który opracowali naukowcy z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Opryskiwacz do roślin sadowniczych wyposażony w specjalne oprogramowanie już niedługo może być wprowadzony na rynek komercyjny.

Robocza nazwa maszyny skonstruowanej w Skierniewicach to EDAS. Ten angielski skrót można rozszyfrować jako Opryskiwacz Regulowany w Zależności od Warunków Środowiskowych.

Prototyp maszyny jest testowany w skierniewickich sadach. Wspomniane dwa parametry – siłę strumienia powietrza i gęstość kropel na bieżąco kontroluje kilka urządzeń.

Oprogramowanie dla tego urządzenia zostało opracowane przez jedną z polskich firm informatycznych. Integruje ono całą elektronikę w maszynie, w tym GPS odpowiedzialny za ochronę środowiska.

EDAS to część większego projektu unijnego „ISAFRUIT”, w ramach którego opracowuje się metody podnoszenia jakości owoców. W tym roku urządzenie ma być uzupełnione o podzespoły z Holandii a potem wypuszczone na rynek.

Redakcja Rolna TVP