Nowelizacja ustawy o rynku mleka wchodzi w życie

Nowelizacja ustawy o rynku mleka wchodzi w życie

W najbliższy piątek wchodzi w życie nowelizacja ustawy o rynku mleka. I dopiero wtedy rolnicy, którzy płacą zaliczki na poczet kar za przekroczenie unijnych limitów produkcji będą mogli odetchnąć z ulgą. Nowela zawiesi bowiem ich pobieranie na kolejne dwa lata.

Nowelizacja została już podpisana przez prezydenta oraz opublikowana w Dzienniku Ustaw. W życie wejdzie w najbliższy piątek.

Anna Reps – Bednarczyk – ARR – „Te zaliczki mają być zniesione na kolejne dwa lata kwotowe, czyli na ten bieżący rok 2010/2011 i na kolejny 2011/2012.”

I bardzo dobrze mówią rolnicy, dla których kary są bardzo dużym problemem. Zaliczki to nic innego niż zamrożenie kapitału na wiele miesięcy. Co prawda jeżeli nie ma przekroczenia limitów w skali kraju są one zwracane, ale bez odsetek. Stąd protesty rolników. Zwłaszcza, że ostatnio limity nie są przekraczane i nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie będą. Produkcja spada bowiem w całej Europie.

Leszek Hądzlik – Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka – „Nakładanie zaliczek, bo jak wiemy one były zawieszone na dwa lata, byłoby dodatkowym obciążeniem, myślę, że całkowicie niepotrzebnym.”

Ale to nie jedyne zmiany w przepisach. Do historii odchodzi rządowy program wykupu kwot mlecznych od rolników.

Waldemar Broś – Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich – „Wykup kwot miał sens 3-4 lata temu, kiedy produkcja mleka nam rosła, kiedy ceny kwot były bardzo duże, a ponad to wykupywane kwoty stanowiły jedno z poważnych źródeł zasilania rezerwy, której ciągle nam brakowało.”

Rząd przekonuje, że rolnicy zainteresowani powiększeniem swoich limitów nie powinni się jednak martwić. Zamiast w Agencji Rynku Rolnego teraz mogą kupić tanie limity na wolnym rynku.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa – „Nie ma problemu, te kwoty nie są aż takie drogie, to jest rząd do 10 groszy i taką kwotę można sobie kupić.”

W zeszłym roku z hodowli bydła mlecznego zrezygnowało 17 tysięcy rolników.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP