Miód – ceny z dn. 29.06.2010.

Brak miodów i wysokie ceny surowca – na rynku sytuacja jest bardzo trudna. Zakłady przetwórcze otwierają nowe punkty skupu, żeby pozyskać surowiec, ale nie daje to oczekiwanych rezultatów. Jednak do odbiorców trafia najwyżej 20% tego, co w poprzednich latach. Być może ratunkiem będzie tańszy import – mówią przedstawiciele firm.

Na taką sytuacje duży wpływ miała tegoroczna pogoda w kratkę i duże straty w rodzinach pszczelich w wyniku powodzi. Wyjątkowo mało udało się zebrać miodów wiosennych, czyli z mniszka lekarskiego, maliny, czy roślin leśnych.

Niewiele regionów miało udane zbiory miodu rzepakowego. Teraz pokazuje się trochę miodu spadziowego liściastego. Obecna słoneczna pogoda daje szanse na lepsze zbiory miodu lipowego i gryczanego oraz z amerykańskiej rośliny, zwanej facelią.

Gorzej jest na południu Polski, gdzie znowu pada i wszystko wskazuje na to, że pszczoły cały czas trzeba będzie jeszcze dokarmiać. Pierwsze ceny to od 10 do maksymalnie 12 złotych za kilogram miodu wielokwiatowego oraz rzepakowego. Za kilogram akacjowego trzeba będzie zapłacić około 14-15 złotych. Zebrano go bardzo mało.

Pszczelarze liczą na podwyżki cen, chociaż już jest znacznie drożej, niż w ubiegłym roku, kiedy zdaniem przetwórców stawki były znacznie zawyżone.

  • Ceny skupu miodu:

  • wielokwiatowy – 10,00-12,00 zł/kg
  • rzepakowy – 10,00-12,00 zł/kg
  • akacjowy – 14,00-15,00 zł/kg

Anna Borowska Redakcja Rolna TVP