Miliony do podziału

Do rozdysponowania będzie około 90 milionów złotych. To pieniądze, która Komisja Europejska przyznała Polsce w związku z kryzysem na rynku mleka. Najprawdopodobniej zasilą one Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W Polsce kryzys na rynku mleka mamy już najwyraźniej za sobą. We wrześniu i październiku ceny skupu nie tylko nie spadały, ale nawet zaczęły rosnąć. I tak ma być do końca roku.

Leszek Hądzlik – Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka: ja mogę dać przykład na mleczarni, do której odstawiam, że ta cena od kwietnia wzrosła o 14 groszy i są symptomy dalej. Już uzyskuję ceny mleka na poziomie 1,10 zł. To już jest przyzwoita cena.

Teraz hodowcy bydła mlecznego mogą jeszcze liczyć na dodatkowe fundusze. Jeszcze w zeszłym miesiącu Komisji Europejskiej pod naciskiem państw członkowskich przyznała 280 milionów euro dla przechodzącego kryzys sektora mleka. Część tej pomocy trafi do Polski. Rząd zastania się teraz jak wydać te fundusze. Propozycji jest wiele.

Wiktor Szmulewicz – KRIR: powinny być wyższe stawki dla małych gospodarstwa, które rezygnują z produkcji mleka, żeby one mogły alternatywnie produkować to bydło mięsne albo jakieś inne rzeczy.

Ale najprawdopodobniej dodatkowe 90 milionów złotych zasili Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: chcemy, aby ta kwota była przeznaczona wprost dla rolników. Do końca listopada zapadną decyzję, w którym działaniu będzie to przeznaczone. Najprawdopodobniej pójdzie to na wsparcie, modernizację gospodarstw, które produkują mleko.

Pieniądze będą dostępne dla rolników w przyszłym roku.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP