Mieszanki traw pastewnych – jakie warto wybrać?

trawy pastewne

Przed nadejściem wiosny warto przeprowadzić renowację pastwiska. Najpopularniejszą metodą jest podsiew tradycyjny. Warto zadbać o to, by podsiewana trawa pochodziła z mieszanek, które będę odpowiednie dla pasącego się bydła. Podsiew ma być uzupełnieniem składu botanicznego pastwisk. Jak wybrać mieszanki trwa pastewnych?

Jak wybrać mieszanki traw?

Renowacja pastwiska ma duże znaczenie dla rozwoju bydła. Małopolska hurtownia roślin zapewnia wysoką jakość mieszanki. Nasiona mają dużą siłę kiełkowania i nie są zanieczyszczona innymi nasionami, głównie chwastami. Żelazną zasadą jest oparcie zasiewów o materiał wcześniej sprawdzony i dopuszczony certyfikatem inspekcji nasiennej. Rodzaj mieszanki traw dobieramy do stanowiska. Jest klasa gleby na stanowisku wynosi od I do IVa, wówczas warto postawić na mieszanki, które oparte są na życicy trwałej i koniczynie białej. Dobrze, jeśli taka mieszanka posiada w składzie dodatkowo kostrzewę siewną. Klasy gleby od IVb do V powinny zostać obsiane mieszankami opartymi na kostrzewie trzcinowej miękkolistnej. 

Dobór odpowiedniej mieszanki ma duże znaczenie dla zdrowia zwierząt gospodarczych, stanowiąc dla nich cenne źródło składników odżywczych. Dostarczy im niezbędne mikro i makroelementy. W mieszankach traw pastewnych występuje wiele gatunków roślin, które różnią się od siebie poszczególnymi właściwościami. 

Jak powinien wyglądać siew nasion?

Siew nasion można wykonać ręcznie lub przy użyciu specjalnego sprzętu siewnego. Mieszanki traw pastewnych  powinny być wysiewane równomiernie, aby ich wzrost odbywał się w tym samym czasie. Dzięki temu pastwisko będzie wyglądało estetycznie, a zwierzęta będą mogły jeść świeżo wykiełkowane rośliny. Nowoczesne sposoby wysiewu wprowadzają nasiona bezpośrednio do gleby. Skuteczność tej metody zależy od wilgotności oraz rodzaju gleby. Niezależnie od sposobu podsiewu kluczowym czynnikiem zapewniającym sukces jest odpowiednia wilgotność gleby, umożliwiająca szybki wzrost młodych siewek.