Kwoty mleczne

31 marca zakończył się kolejny rok kwotowania produkcji mleka. Rolnicy z niecierpliwością czekają na informację czy ogólna kwota mleczna dla Polski została przekroczona i czy będą musieli płacić kary? I tu mamy dobra wiadomość, eksperci mówią jednym głosem, przekroczenia limitu produkcji nie powinno być.

To kolejny rok w którym nasi rolnicy nie wykorzystają przyznanej im przez Komisję Europejską narodowej kwoty mlecznej. W tym roku wynosiła ona ponad 9 mld 663 mln kg mleka.

prof. Jadwiga Seremak-Bulge, Instytut Ekonomiki Rolnictwa: mało prawdopodobne jest, żeby Polska musiała płacić kary za przekroczenie kwoty mlecznej, ale to nie znaczy, że nie będą musieli płacić kar ci rolnicy, którzy przekroczyli przyznane im kwoty.

Zaostrzenia sankcji chce Komisja Europejska. Kary płacili by wszyscy rolnicy, którzy przekroczyli limity niezależnie od tego czy kwota krajowa została przekroczona czy nie. A grzywny nie należą do niskich – w tym roku jest to prawie 28 euro za 100 kilogramów mleka czyli około złoty dziesięć za każdy kilogram mleka wyprodukowany ponad limit.

Wielu rolników żałuje, że nie sprzedało wcześniej swojej kwoty. Jeszcze trzy lata temu za litr można było dostać ponad złotówkę, dzisiaj 10-15 groszy.

Antoni Łabanowicz, rolnik ze wsi Zubrzyca: ja w tym momencie jestem bardzo do tyłu, bo gdybym sprzedał dwa lata temu kwotę mleczną to miałbym jakieś 150 tys., mógłby je sobie odłożyć, na dzień dzisiejszy nie mam nic bo jest to bezwartościowa kwota.

Nowoczesne obory, wydajne stado, schładzalniki to wielomilionowe inwestycje, w większości finansowane z kredytów, które trzeba spłacać, a przy obecnych cenach skupu mleka na poziomie złotówki za kg. bilans wychodzi na zero.

Aleksander Markowski, rolnik ze wsi Nowa Wieś: my znamy perspektywy, wiemy, że w 2015 roku kwot ma nie być, więc trudno powstrzymać się z inwestycjami i czekać, bo inwestycje robimy na bieżąco, nie mogą one czekać.

Od kwietnia krajowa kwota mleczna zostanie powiększona o 1 proc. i zgodnie z prognozami nie należy oczekiwać znacznego wzrostu skupu mleka.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich: jest grupa gospodarstw, które ciągle się rozwijają, i myślę ze ten jeden procent będzie jakby gwarantem zabezpieczenia ich spokojnej produkcji, oczywiście zwiększonej produkcji, bo około 30-40 tysięcy rolników przekracza kwotę czyli daje sygnał, że oni chcą się rozwijać.

System kwotowania wprowadzono by zapewnić stabilizację na rynku mleka, niestety nie zdał on egzaminu, nie uchronił przed cenową huśtawką, dlatego Komisja Europejska podjęła decyzję, że od 31 marca 2015 roku przestanie on obowiązywać.

Krzysztof Dąbrowski, Dariusz Jura Redakcja Rolna TVP